• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମାଠିଆ ପାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପାଦେୟ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ
LIFESTYLE

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମାଠିଆ ପାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପାଦେୟ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

ଅତ୍ୟଧିକ ପାଣି ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ପାଣି ଖରାପ ବା ଦୁଷିତ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପାଣି ପିଇବା ସମୟରେ ଆମକୁ କିଛି ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଥିପାଇଁ କିପରି ହେବେ ସାବଧାନ-

  1. ଫ୍ରିଜ ପାଣି ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ । ଅଧିକ ଥଣ୍ଡାପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ପାଣି ଏବଂ ମଣିଷ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାରେ ବହୁତ ଫରକ୍ ଥାଏ । ତେଣୁ କେବେହେଲେ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଅନୁସାରେ ବହୁତ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍ ତାପମାନ ଥିବା ଖାଦ୍ୟପେୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଅନୁଚିତ । କାରଣ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ।
  2. ପ୍ରତିିଦିନ ମାଠିଆ ପାଣି ପିଇବାଦ୍ୱାରା ପାଚକତନ୍ତ୍ର ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ । ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ ପାଣିରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ମିଶିକରି ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଣି ଖରାପ ଅଟେ । ମାଠିଆ ପାଣିରେ ଅଧିକମାତ୍ରାରେ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ।
  3. ମାଠିଆରେ ପାଣି ରଖିବାଦ୍ୱାରା ଏହାର ତାପମାନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିଥାଏ । ନା ଅଧିକ ନା କମ୍।
  4. ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମାଠିଆ ପାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପାଦେୟ ଅଟେ । କାରଣ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ମାଠିଆ ପାଣିରେ ଥିବା ସନ୍ତୁଳିତ ତାପମାନ କାରଣରୁ ଉଭୟ ମାଆ ଏବଂ ଶିଶୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ।
  5. ମାଠିଆ ପାଣିରୁ ଶୀତଳତା ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଗଳା ବସିବା କିମ୍ବା ସର୍ଦ୍ଦି ହେବାର କୌଣସି ଆଶଙ୍କା ନଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ପିଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହେଉଛି ତେବେ ମାଠିଆ ପାଣି ହିଁ ପିଅନ୍ତୁ, କାରଣ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଅଟେ।

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମାଠିଆ ପାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପାଦେୟ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ mud pot

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ? ଗରମ ଦିନରେ ଛତୁଆ ଖାଇବା ଶରୀରପ୍ରତି ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

Related posts

ଛତୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ କି କି ଉପକାର ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

ମିଠା ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

ଚର୍ମ ରୋଗ ଏକଜିମା ର ଲକ୍ଷଣ ଓ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More