LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ମିଠା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ?

ମିଠା ଖାଇବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗେ ।ଖାଇବା ପରେ ସାଧାରଣତଃ ମିଠା ଖାଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। କାହିଁକି ଖାଇବା ପରେ ମିଠା ଖାଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ? ଆମେ କେବେ ଏହାର କାରଣ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନାହୁଁ । ଆମେ ଏହାକୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପରମ୍ପରା ଭାବି ମିଠା ଖାଇଥାଉ । କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ମିଠା ଖାଇବାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ-

  • ମିଠା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସେରାଟୋନିନ୍ ନାମକ ହରମୋନର ସ୍ତର ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ବଢିଯାଇଥାଏ । ମିଠା ଖାଇବା ନ୍ୟୁରୋ ଟ୍ରାନ୍ସମିଟରର କାମମଧ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆମେ ସବୁବେଳେ ମିଠା ଖାଇବା ପରେ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରିଥାଉ।
  • ଆମେ ଯେତେବେଳେ କିଛି ଖାଇଥାଉ, ତାକୁ ହଜମ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଉପାୟ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଯେତେବେଳେ କିଛି ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାଉ ଏହା ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ଏସିଡ୍ ପରିମାଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ,ଯାହାଦ୍ୱାରା ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।
  • ଯେଉଁଲୋକ ମାନେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ହାଇପୋଗଲାଇସିମିଆର ସ୍ଥିତି ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହାପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ କମିଯାଇଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡେଇବା ପାଇଁ ଖାଇବା ପରେ ମିଠା ଖିଆଯାଇଥାଏ ।
  • ଚିନିରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଜିନିଷଠୁ ଆମେ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ କାରଣ ଏହା ଦେହ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ । ଶରୀରର ହିତ ପାଇଁ ଆମେ ଚିନି ଅପେକ୍ଷା ଗୁଡରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଏହା ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଓଲିଉଡ ଅଭିନେତା ବବି ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେଗେଟିଭ୍‌ ରୋଲକୁ ନେଇ ଚର୍ଚା

Related posts

ଆପଣଙ୍କ ଭାବି ଜୀବନସାଥୀଙ୍କ ନାମ ‘B’ ରୁ ଆରମ୍ଭ କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ଵଭାବ କେମିତି କିପରି

ENO Beuro

ଆଜିର ରାଶିଫଳ

ENO Beuro

ଓଜନ କମ୍‌ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତାହାଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

Leave a Comment