LIFESTYLE

ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ମଜଭୁତ ହେବା ସହ ସିଲ୍କି ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ “ଅଁଳା”

କେଶ ଝଡିବାରୁ ରକ୍ଷା କରେ ଅଁଳା

ସମସ୍ତେ କେଶକୁ ବହୁତ ଭଲପାଆନ୍ତି ଓ ନିଜ ନିଜର କେଶକୁ ନେଇ ବେଶ ସଚେତନ ମଧ୍ୟ ଥାଆନ୍ତି । ଯଦି କେଶ ଟିକିଏ ବି ଯଦି ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଝଡିବାରେ ଲାଗେ ଆମେ ବହୁତ ଦୁଃଖୀ ହୋଇଯାଇଥାଉ । ଯେତେବେଳେ କେଶ ଝଡେ କିମ୍ବା ଫାଟେ, ଏଇ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସାମ୍ପୋ ଓ କଣ୍ଡିସନର ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ ଯାହା କେଶ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ । କିନ୍ତୁ କେଶର ଯତ୍ନ ନେବା ସହ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ବ୍ୟସ୍ତ ନହୋଇ ପ୍ରାକୃତକି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ।

କେଶକୁ ସୁନ୍ଦର,ମଜଭୁତ ଓ ସିଲ୍କି କରିବା ପାଇଁ ଅଁଳା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଅଁଳାକୁ ନଡିଆ ତେଲରେ ମିଶାଇ କେଶ ମୂଳରେ ମାଲିସ କରନ୍ତୁ । ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ଏପରି କଲେ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ମଜଭୁତ ହେବା ସହ ସିଲ୍କି ରହେ।

ଅଁଳା, ଶିକାକାଇ, ଭୃଗରାଜକୁ ଗୁଣ୍ଡ କରି ରଖନ୍ତୁ ଓ ଏହି ଗୁଣ୍ଡକୁ ପାଣିରେ ଗୋଳାଇ ଲୁହା ପାତ୍ରର ରଖନ୍ତୁ । ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଏହି ଲେପକୁ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶର ସବୁ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ । ଏହା ଛଡା କେବଳ ଅଁଳା ଗୁଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ଚୁଟିରେ ଲଗାଇଲେ, କେଶ ମଜଭୁତ ହୁଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହଁ ଅଁଳା ରସକୁ ସେବନ କଲେ ମଧ୍ୟ କେଶର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ।

ପଢନ୍ତୁ;

ବାସ୍ତବରେ ଆପଣଙ୍କୁ କେହି ଈର୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଜାଣିବେ କେମିତି ?

Related posts

ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଛି ଖରା ! ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହରୁ ନିଜକୁ କିପରି ସୁସ୍ଥ ରଖିବେ?

ENO Beuro

ଫଳମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜା, ଏହି ଫଳର ପତ୍ରରେ ଲୁଚିରହିଛି ଅନେକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା

ENO Beuro

ଏହି ରଙ୍ଗର ଲିପଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଝିଅ ମାନେ ହୋଇଥାନ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ! ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment