LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମ ଦୈନିକ ଜୀବନରେ ‘ସଂଗୀତ’ର ପ୍ରଭାବ କଣ ରହିଛି ?

ସଂଗୀତ ଶୁଣିବା ଦ୍ଵାରା ଆମ ଆତ୍ମାକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳେ ଆଉ ଦୁଃଖ ଦୂର କରେ। ଯେଉଁ ରୋଗ ଔଷଧରେ ଭଲ ହୁଏ ନାହିଁ ସଂଗୀତ ଶୁଣିଲେ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।  ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ସଂଗୀତରେ ସୁଖ ମିଳେ।ଯେଉଁ ସଂଗୀତ ଆମକୁ ଶୁଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ ଲାଗେ ସେଇ ସଂଗୀତ ଆମକୁ ମନରଞ୍ଜନ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି,ସଂଗୀତ ଶୁଣିବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଦୁଃଖ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

  • ଯେ କୌଣସି କାରଣରୁ ଦୁଃଖ ଆସିଲେ ବି ସଂଗୀତ ଦ୍ୱାରା ସୁଖ ମିଳେ। ସଂଗୀତ ଆମର କ୍ଲାନ୍ତ ମନକୁ ଅତି କମ ସମୟରେ ଖୁସି ଦେଇଥାଏ। ଯେଉଁଠି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଡାକ୍ତରୀ ଔଷଧ କାମ କରେ ନାହିଁ ସେଠି ସଙ୍ଗୀତର ପ୍ରଭାବ ଥାଏ।
  • ସଂଗୀତର ମିଠା ସ୍ୱରରେ ଆମର ନୀତିଦିନର କ୍ଲାନ୍ତ ଦୂର ହୁଏ, ବେଳେ ବେଳେ ଡାକ୍ତର ଉପଦେଶ ଦେଇଥାନ୍ତି ସଂଗୀତ ଶୁଣିବାକୁ। ବହୁତବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଜଣା ପଡିଛି ସଂଗୀତ ଆମ ଶରୀର ଓ ମନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ।
  • ଆମର ଦୈନିକ ଜୀବନରେ ଆମେ ଅନେକ ସୁଖ ଦୁଃଖ ଓ ବାଧା ବିଘ୍ନ ଦେଇ ଗତି କରୁ, ଏଥିରୁ ଆମକୁ ବହୁତ କ୍ଲାନ୍ତ ଅନୁଭବ ହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ଆଜିକାଲିର ଯୁବ ପିଢ଼ିଙ୍କୁ ବହୁତ କମ ବୟସରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ ହେଉଛି, ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସଂଗୀତ ଶୁଣିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।
  • ବିଭିନ୍ନ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣା ପଡିଛି ସଂଗୀତ ଶୁଣିବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରର ମାଂସପେଶୀ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଓ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳେ ତେଣୁ କାମ କରିବାରେ ଉତ୍ସାହତ ଲାଗେ।
  • ସଂଗୀତର ଆଉ ଗୋଟେ ବଡ ଅବଦାନ ରହିଛି ଯେମିତି ଆମକୁ ଗୋଟେ ଭଲ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳକୁ ପହଞ୍ଚେଇ ଥାଏ, କିଛି ସଂଗୀତ ପ୍ରତି ଦିନ ଶୁଣିବା ଫଳରେ ଆମର ମନର କିଛି ନୂଆ କରିବାର ଜିଜ୍ଞାସା ଜାଗିଉଠେ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମ ଦୈନିକ ଜୀବନରେ ‘ସଂଗୀତ’ର ପ୍ରଭାବ କଣ ରହିଛି ? music

ପଢନ୍ତୁ;

ଶରୀରରେ ଉଜ୍ଜଳତା ଏବଂ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଭୋଜନରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ

Related posts

ସକାଳୁ ପାଚିଲା ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଅନେକ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ଘିମିରି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

ENO Beuro

ଜୀବନସାଥୀଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More