କେବଳ ଠାକୁରଙ୍କ ପୂଜାରେ ନୁହେଁ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ଏହି ଫୁଲ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ବିଭିନ୍ୟ ଫୁଲର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ରହିବା ସହ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଏପରି କିଛି ଫୁଲ ରହିଛି ଯାହା ଭଗବାନଙ୍କ ପୂଜାରେ ଲାଗିବା ସହ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ସେହିଭଳି ଭଳି ଫୁଲ ହେଉଛି ମନ୍ଦାର ଫୁଲ । ମନ୍ଦାର ପୁଲକୁ ଆମେ ପୂଜା କାମରେ ଲଗାଇଥାଉ ତା ପରେ ମଉଳି ଗଲେ ଫୋପାଡି ଦେଇଥାଉ। ମନ୍ଦାରଫୁଲକୁ ଫିଙ୍ଗନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହିରେ ରହିଛି ଅନେକ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ-

  • ମନ୍ଦାର ଫୁଲକୁ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।
  • ଏହା ଉଛରକ୍ତଚାପ, ମଧୁମେହ ଓଗଳାରେ ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ ସଂକ୍ରାମଣ ପାଇଁ ଔଷଧ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ।
  • ଏହାର ପୌଷ୍ଟିକ ତୱ ଶ୍ୱାସଜନିତ କଷ୍ଟକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । କଫ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।
  • ନାଲି ରଙ୍ଗର ମନ୍ଦାର ଫୁଲରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଆଇରନ୍ ରହିଥାଏ । ଯାହା ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ରୁପିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ । ଏହାସହ କେଶରେ ଏବେ ନୂଆ ଚମକ ସୁଷ୍ଟି କରିଥାଏ।
  • ଏହି ଫୁଲର ପତ୍ର ମେହେନ୍ଦୀରେ ମିଶାଇ ବାଟି କେଶରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚୁଟି ନରମ ହୋଇଥାଏ।
  • ଅଁଳା ପାଉଡର ଏବଂ ମନ୍ଦାର ଫୁଲର ପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ଦିଅନ୍ତି । ଏହା ପରେ ପରଦିନ ଭଲଭାବେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡିଙ୍ଗ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ କେଶର ମୂଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ।

ପଢନ୍ତୁ;

ପାଟିରେ ଘା’କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ,ଦୂରହେବ ଆପଣଙ୍କ ସମସ୍ୟା

ମନ୍ଦାର ଫୁଲକୁ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। - 4.4

88%

ଏହି ଫୁଲର ପତ୍ର ମେହେନ୍ଦୀରେ ମିଶାଇ ବାଟି କେଶରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚୁଟି ନରମ ହୋଇଥାଏ। - 4.6

92%
4.5/5

Very Good!

କେବଳ ଠାକୁରଙ୍କ ପୂଜାରେ ନୁହେଁ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ଏହି ଫୁଲ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ବିଭିନ୍ୟ ଫୁଲର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ରହିବା ସହ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଏପରି କିଛି ଫୁଲ ରହିଛି ଯାହା ଭଗବାନଙ୍କ ପୂଜାରେ ଲାଗିବା ସହ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ସେହିଭଳି ଭଳି ଫୁଲ ହେଉଛି ମନ୍ଦାର ଫୁଲ । ମନ୍ଦାର ପୁଲକୁ ଆମେ ପୂଜା କାମରେ ଲଗାଇଥାଉ ତା ପରେ ମଉଳି ଗଲେ ଫୋପାଡି ଦେଇଥାଉ। ମନ୍ଦାରଫୁଲକୁ ଫିଙ୍ଗନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହିରେ ରହିଛି ଅନେକ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ।

No Votes Yet

You're not rated yet