LIFESTYLE

ମେହେନ୍ଦୀ ହାତର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପକାରୀ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ମେହେନ୍ଦୀ ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଏକ କାମରେ ଲାଗୁଥିବା ଏକ ସାମଗ୍ରୀ। ବିଶେଷ କରି କୌଣସି ପାରିବାରିକ ଉତ୍ସବ ଆସିଲେ ଝିଅ ଓ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ହାତରେ ମେହେନ୍ଦୀ ଲଗାଇ ଥାଆନ୍ତି । ତା’ଛଡା କେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ବି ମେହେନ୍ଦୀର ପ୍ରୟୋଗ କରା ଯାଇଥାଏ । ତେବେ ମେହେନ୍ଦୀ ଶରୀର ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମେହେନ୍ଦୀର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ-

  1. ମେହେନ୍ଦିର ପତ୍ର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ ଚାପକୁ କମ୍ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ମେହେନ୍ଦୀ ପତ୍ରକୁ ବାଟି ନିଜ ହାତର ପାପୁଲିରେ ଲଗାଇଲେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ।
  2. ମେହେନ୍ଦୀ ଗଣ୍ଠିରେ ହେଉଥିବା କଷ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ଲାଘବ କରିଥାଏ । ଆପଣ ମେହେନ୍ଦୀ ପତ୍ରକୁ ବାଟି ତାହାକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ହେଉଥିବା ଜାଗାରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ସାଧାରଣ ଉଷୁମ ପ୍ରଲେପ ଦେଲେ ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ମିଳିଥାଏ।
  3. ଆପଣଙ୍କର ଯଦି  ତ୍ୱଚା ଜନିତ କୌଣସି ରୋଗରେ  ରହିଛି  , ତେବେ ମେହେନ୍ଦୀ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭପ୍ରଦ ହୋଇପାରେ । ଆପଣ ମେହେନ୍ଦୀ ଗଛର ଛାଲକୁ କୁଟି ଗୁଣ୍ଡ କରି ରଖନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଜଳରେ ମିଶାଇ ନିୟମିତ ଭାବେ ଏକ ମାସ ଯାଏଁ ପାନ କରନ୍ତୁ । ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ସମୟରେ ମାସକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେହରେ ସାବୁନ ଲଗାଇବେ ନାହିଁ । ତା’ନହେଲେ ଏହାର କୌଣସି ଲାଭ ମିଳିବ ନାହିଁ ।

ପଢନ୍ତୁ;

୧୩ ବର୍ଷ ପରେ ‘ପ୍ରେମୀ ନଂ ୧’ ପୁଣି ଫେରିଛି ରୂପେଲି ପରଦାକୁ

Related posts

ଆଖୁ ରସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ କ’ଣ ସବୁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

ଚାଲିବା ଶୈଳିରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଯୁବତୀ ମାନଙ୍କ ସ୍ଵଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ?

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଦଳୀ ଚୋପାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More