LIFESTYLE

ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଲିମ୍ବ ପତ୍ର! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ଲିମ୍ବ ଫୁଲ ହେଉବା ପତ୍ର ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ। ଏହାର ବହୁ ପ୍ରକାରର ଉପକାରିତା ରହିଛି ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, କେଶ ଏବଂ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ। ଲିମ୍ବ ଗଛରୁ ମୂଳ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପତ୍ର ଡାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆସିଥାଏ।  ଲିମ୍ବର ବହୁ ପ୍ରକାରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା ରହିଛି ଯାହା ଶରୀରରେ ବହୁ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ନିରାକରଣରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ-

  • ବ୍ରଣ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଲିମ୍ବ ଖୁବ ଉପଯୋଗୀ। ବିଭିନ୍ନ ତ୍ୱଚା ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରଣର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ଖୁବ କଷ୍ଟକର। ଲିମ୍ବର ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ ଗୁଣ ବ୍ରଣ ଜନିତ ଦାଗ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ଉପଶମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ରଣରେ ଲିମ୍ବର ପେଷ୍ଟ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ରଣର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବା ସହିତ ବ୍ରଣ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିବା ଦାଗର ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।
  • ଡାଇବେଟିସ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଲିମ୍ବ ଖୁବ ଉପକାରୀ। ଆପଣ ଲିମ୍ବ ପତ୍ର, ଫୁଲ ଇତ।।ଦିକୁ ଶୁଖାଇ ଏହାର ଗୁଣ୍ଡର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଡାଇବେଟିସ ମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ। ଇନସୁଲିନ ନେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଲିମ୍ବର ପେଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଲିମ୍ବ ପାଣିର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଡାଇବେଟିସରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ।
  • ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ୟାସ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଲିମ୍ବ ପତ୍ରର ପେଷ୍ଟ କରି ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଅଲସର,ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।
  • ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ଲିମ୍ବ ବହୁ ପ୍ରକାରର ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ମିଳିମିଳା, ହାଡଫୁଟି, ମିଳିମିଳା ପରି ରୋଗର ଔଷଧରେ ଲିମ୍ବର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ମିଳିମିଳା ଏବଂ ହାଡଫୁଟି ହେବା ସମୟରେ ଲିମ୍ବ ପାଣିରେ ଗାଧେଇବା ଦ୍ୱାରା କିମ୍ବା ଲିମ୍ବ ପତ୍ରର ପେଷ୍ଟ ଦେହରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ମାତ୍ରା କମ ହେବା ସହିତ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ କମ ହୋଇଥାଏ । ମ୍ୟାଲେରିଆରୁ ମୁକ୍ତି ଚାହୁଁଥିଲେ ଘରେ ଲିମ୍ବକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ଏହାକୁ ଘରେ ଛିଞ୍ଚିବା ଦ୍ୱାରା ମଶାର ମାତ୍ରା କମ ହୋଇଥାଏ । ଏବଂ ଲିମ୍ବ ପାଣିରେ ଗାଧେଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ମ୍ୟାଲେରିଆ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ମଶା କାମୁଡାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ।

ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଲିମ୍ବ ପତ୍ର! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ neem leavs

ପଢନ୍ତୁ; ଲଭ ପ୍ରୋମିଜର ଅଡିଓ ରିଲିଜ !

Related posts

ମୁଖମଣ୍ଡଳ ନୁହେଁ, କେଶରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ମହିଳାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ

Krishna Kumar Manoj

ହାତ ମୁଠା କରିବାର ଢଙ୍ଗ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ଵର ପରିଚୟ କିପରି ଦିଏ ଜାଣନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ପଣସ ମଞ୍ଜି!

Krishna Kumar Manoj

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More