LIFESTYLE

ଏକାଗ୍ରତା ବଢାଇବା ସହ ମସ୍କିଷ୍କ ଥଣ୍ଡା ରଖିଥାଏ ଚନ୍ଦନ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କିଛି ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଚନ୍ଦନକୁ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ସହ ଯୋଡାଯାଇଥାଏ । ଚନ୍ଦନରେ ବହୁତ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରପୁର ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ମଥାରେ ଚନ୍ଦନ ଲଗାଇବା ପରମ୍ପରା ରହିଆସିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଏକାଗ୍ରତା ବଢ଼ିବା ସହ ମସ୍କିଷ୍କ ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ଚନ୍ଦନ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଉପକାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଔଷଧୀୟଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ-

  • ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ: ଚନ୍ଦନ ଥଣ୍ଡା ପ୍ରକୃତିର ହୋଇଥିବା ହେତୁ ଏହାକୁ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷକରି ଖରାଦିନେ ହେଉଥିବା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ଏହା ତୁରନ୍ତ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ।
  • ଏକାଗ୍ରତା ବଢ଼ାଏ: କାମ ଅଥବା ପଢ଼ାରେ ଧ୍ୟାନ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିଲେ ମଥାରେ ଚନ୍ଦନ ଲଗାନ୍ତୁ। ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥି ମାନଙ୍କର ତିଳକ ଲଗାଇବା ପରମ୍ପରା ରହିଥିଲା। ଏହାଛଡା ସାଧୁ-ସନ୍ଥମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ତିଳକ ଲଗାଇଥାନ୍ତି।
  • ଜ୍ୱରରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେବାପାଇଁ: ଜ୍ୱର ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ପାଇଁ ପାଣି ପଟି ପକାଯାଏ। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଚନ୍ଦନର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ।
  • ଅନିଦ୍ରା ଏବଂ ଚିନ୍ତାରୁ ଆରାମ  ଦେଇଥାଏ : ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହେବା ଯୋଗୁ ମାନସିକ ଚିନ୍ତା, ଥକ୍କାପଣ ଏବଂ ଅନିଦ୍ରା ପରି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଚନ୍ଦନର ଲେପ ମଥାରେ ଲଗାଇ ଘଷିବା ଦ୍ୱାରା ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଅନିଦ୍ରା ପରି ସମସ୍ୟାକୁ କମ୍‌ କରିହୁଏ।
  • ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ : ଚନ୍ଦନ ଲେପ ଲଗାଇବା ହେତୁ ତ୍ୱଚାରେ ଥିବା ଦାଗ, ବ୍ରଣ ଆଦି ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏପରିକି ତେଲିଆ ତ୍ୱଚାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ସକାଳୁ ଉଠିବା ସମୟରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ଦେଖିଲେ ଆମ ଦିନଟି ଅମଙ୍ଗଳରେ କଟିଥାଏ ?

Related posts

ଗରମ ଦିନରେ ତ୍ୱଚା ଓ କେସର ଯତ୍ନ କିପରି ନେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

ଘରେ ଝିିଟିପିଟି, ଅସରପା, ମାଛି, ମଶା ଓ ଜୀବାଣୁ ଙ୍କ ଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପାୟ

ENO Beuro

ବିନା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଘରୋଇ ଉପଚାରରେ ଦୂରକରିପାରିବେ ଆଣ୍ଠୁ ଏବଂ କହୁଣୀରେ କଳା ଅଂଶ ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ?

ENO Beuro

Leave a Comment