ତ୍ଵଚା ଓ କେସ ପାଇଁ ବେଲପତ୍ର କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ

ବେଲପତ୍ର ବିନା ଶିବଙ୍କ ପୂଜା ଅଧୁରା । ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ମଣିଷ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ବେଲପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିଯାଇଥାଏ । ପୂଜା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ବେଲପତ୍ରକୁ ତ୍ୱଚା ଓ କେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହା ଶୁଷ୍କ ତ୍ୱଚାର ଚମକ ଆଣିବା ପାଇଁ ଖୁବ ଉପଯୋଗୀ । ବେଲପତ୍ରର ଅନେକ ଫାଇଦା ଅଛି । ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି କେଶ ଓ ଚର୍ମ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ବେଲ ପତ୍ରକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ ।

ପତ୍ରରେ ଅଛି ଭରପୁର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ

ତ୍ୱଚାର ଚମକପଣ ଆଣିବା ପାଇଁ ବେଲପତ୍ର ରସକୁ ଅଳ୍ପ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମିଶାଇ,ଏଥିରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଦିନ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରକ୍ତ ସଫା ହୋଇଥାଏ ।

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ତ୍ୱଚା ଓ ଶରୀରରେ ଧଳା ଦାଗ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ବେଲପତ୍ର ପେଷ୍ଟ ବନାଇ ଲଗାନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ, ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଓ ତ୍ୱଚାରେ ହୋଇଥିବା ଧଳା ଦାଗ ଦୂର ହୋଇଯିବ ।

ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଦାଗ, ବ୍ରଣ, କାଛୁକୁଣ୍ଡିଆର ଦାଗ ଥାଏ, ସେମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ବେଲପତ୍ର ରସ ସହ ଜିରା ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଦୁର୍ଗନ୍ଧକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ରହୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବେଲପତ୍ର ରସକୁ ଶରୀରରେ ଏକ ଘଂଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗାନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଆପଣ ଗାଧାନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଦୂର ହୋଇଯିବ ।

ଅନେକ ଲୋକ କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ପ୍ରାୟ ସମୟ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବେଲପତ୍ରକୁ ଧୋଇ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇଲେ ଏକ ସପ୍ତାହରେ ଆପଣ ଏହାର ଫାଇଦା ଜାଣିପାରିବେ ।


ପଢନ୍ତୁ ;

ବାହାଘର ସମୟରେ କେମିତି ମେକ୍‌ଅପ୍‌ ନେଲେ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ତ୍ୱଚାର ଚମକପଣ ଆଣିବା ପାଇଁ ବେଲପତ୍ର ରସକୁ ଅଳ୍ପ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ମିଶାଇ,ଏଥିରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ - 4.4

88%

ଅନେକ ଲୋକ କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ପ୍ରାୟ ସମୟ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଥାନ୍ତି - 4.5

90%
4.5/5

Very Good!

ତ୍ଵଚା ଓ କେସ ପାଇଁ ବେଲପତ୍ର କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ

ବେଲପତ୍ର ବିନା ଶିବଙ୍କ ପୂଜା ଅଧୁରା । ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ମଣିଷ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ବେଲପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିଯାଇଥାଏ । ପୂଜା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ବେଲପତ୍ରକୁ ତ୍ୱଚା ଓ କେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହା ଶୁଷ୍କ ତ୍ୱଚାର ଚମକ ଆଣିବା ପାଇଁ ଖୁବ ଉପଯୋଗୀ । ବେଲପତ୍ରର ଅନେକ ଫାଇଦା ଅଛି

No Votes Yet

You're not rated yet