ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଁଳା କେତେ ଉପକାରୀ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଅଁଳା ଶରୀର ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ । ବିଶେଷ କରି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଁଳା ଉପକାରୀ ବୋଲି ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଅଁଳାକୁ ଶୁଖାଇ ଓ କଞ୍ଚା ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଏମିତିକି ଆମ ରୋଷେଇରେ ମଧ୍ୟ କେହି କେହି ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି ।

ଅଁଳାର ଉପକାରିତା :-

  • ପାଟି ଭିତରେ ହୋଇଥିବା ଖଣ୍ଡିଆ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଅଧାକପ୍‌ ପାଣିରେ ଅଳ୍ପ ଅଁଳା ରସ ମିଶାଇ କୁଳିକଲେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।
  • ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଅଁଳାର ରହିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା। ନିୟମିତ ଅଁଳା ଖାଇଲେ ଶରୀରରେ ବୟସର ଛାପ ଜଣାପଡି ନ ଥାଏ। ଏହାସହ ତ୍ୱଚା ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦେଖାଯାଏ, ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଓ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।
  • ଭିଟାମିନ୍‌-ସିରେ ଭରପୂର ଅଁଳା । ଗଳା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲେ ଅଳ୍ପ ଅଁଳା ଚୂର୍ଣ୍ଣ ସହ ମହୁ ମିଶାଇ ଦିନକୁ ୩ଥର ସେବନ କଲେ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ ।
  • ଅଁଳା ତେଲ ବ୍ୟବହାର କଲେ କେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏହାଛଡା କେଶ ମୂଳକୁ ଯାଇ ଏହା କେଶର ଆୟୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ମାର୍କ ଜୁକରବର୍ଗଙ୍କ ବଡ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି

ପାଟି ଭିତରେ ହୋଇଥିବା ଖଣ୍ଡିଆ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଅଧାକପ୍‌ ପାଣିରେ ଅଳ୍ପ ଅଁଳା ରସ ମିଶାଇ କୁଳିକଲେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ - 4.6

91%

ଗଳା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲେ ଅଳ୍ପ ଅଁଳା ଚୂର୍ଣ୍ଣ ସହ ମହୁ ମିଶାଇ ଦିନକୁ ୩ଥର ସେବନ କଲେ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ - 4.4

88%
4.5/5

Very Good!

ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଁଳା କେତେ ଉପକାରୀ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଅଁଳା ଶରୀର ପାଇଁ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ । ବିଶେଷ କରି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଁଳା ଉପକାରୀ ବୋଲି ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଅଁଳାକୁ ଶୁଖାଇ ଓ କଞ୍ଚା ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଏମିତିକି ଆମ ରୋଷେଇରେ ମଧ୍ୟ କେହି କେହି ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି ।

No Votes Yet

You're not rated yet