• Home
  • Featured
  • ନିୟମିତ ଫଳାହାର କରୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସମୟରେ ଖାଇବେ କେଉଁ ଫଳ
Featured

ନିୟମିତ ଫଳାହାର କରୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସମୟରେ ଖାଇବେ କେଉଁ ଫଳ

ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିୟମିତ ଫଳାହାର କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କେଉଁ ସମୟରେ କେଉଁ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ । ଏହାକୁ ମାନି ଖାଇଲେ ଅଧିକ ସୁଫଳ ମିଳିବ ।

ସେଓ : ସକାଳ ଜଳଖିଆ ସହିତ ସେଓ ଖାଇଲେ ଅଧିକ ଉପକାର ମିଳେ । ଏଥିରେ ଥିବା ପେକଟୀନ ନାମକ ଫାଇବର ଉଚ ରକ୍ତଚାପର ଆଶଙ୍କା କୁ କମାଏ । କୋଲେଷ୍ଟରୋଲର ସ୍ତରକୁ ବି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ସେଓ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ । କାରଣ ରାତିରେ ପେକଟୀନ ହଜମ ହେବାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏସିଡିଟି ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଏ ।

କଦଳୀ : ମଧ୍ୟାନଭୋଜନ ସହ କଦଳୀ ଖାଇଲେ ଅଧିକ ସୁଫଳ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଆମ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହାୟକ ହେଇଥାଏ । ତେବେ ରାତିରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ । ଏହାଦ୍ଵାରା ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ରେ ଅସୁବିଧା ହେଇଥାଏ ।

କମଳା : ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ନାକ୍ସ ସହିତ କମଳା ଖାଇଲେ ଅଧିକ ସୁଫଳ ମିଳିଥାଏ । ସକାଳୁ ଖାଲିପେଟରେ ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ପେଟ ସମ୍ବଧୀୟ ସମସ୍ଯା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ ।

ଟମଟୋ : କୁହାଯାଏ ଯେ ଗୋଟିଏ ଟମାଟୋ ଖାଇବା ଏକ ସେଓ ଖାଇବା ସହିତ ସମାନ । ହେଲେ ସକାଳୁ ବା ମଧ୍ୟାନଭୋଜନରେ ଟମାଟୋ ଖାଇଲେ ଭଲ । ରାତିରେ ଖାଇଲେ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ରେ ଅସୁବିଧା ହେଇଥାଏ ।

ଅଙ୍ଗୁର : ଅଙ୍ଗୁରରେ ଭିଟାମିନ ସି ସହିତ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ରହିଛି । ଏଥିରେ ଥିବା ଜଳୀୟ ଅଂଶ ଶରୀରକୁ ସତେଜ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ଖାଲିପେଟରେ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ ଅଙ୍ଗୁର ଜୁସ ପିଇଲେ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂର ହେଇଥାଏ । ତେଣୁ ଦିନର ଅନ୍ୟ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା ସକାଳେ ଅଙ୍ଗୁର ଖାଇବା ଭଲ ।

ନିୟମିତ ଫଳାହାର କରୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସମୟରେ ଖାଇବେ କେଉଁ ଫଳ   ନିୟମିତ ଫଳାହାର କରୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସମୟରେ ଖାଇବେ କେଉଁ ଫଳ

Related posts

ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ଵରେ ଆଜି ପାଳନ ହେଉଛି “ବିଶ୍ଵ ଶାକାହାରୀ ଦିବସ “

Krishna Kumar Manoj

ଦେଖନ୍ତୁ ସୁନା ବେଶ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ପୁରୀରୁ Suna Besa Live 2017

Jitendra

Ratha Yatra, The Grand Festival Is Held On Asadha Sukla Dwitiya

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More