EnewsOdia.Com

ଜାଣନ୍ତୁ ଖୀରରେ ରୁଟି ଭିଜାଇ ସେବନ କଲେ କେଉଁ କେଉଁ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ

ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ସଠିକ୍ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ ରୋଗର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡୁଛି । ପ୍ରକୃତରେ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ନିୟମିତ ଖାଦ୍ୟରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ଆପଣ ରୁଟିକୁ ଥଣ୍ଡା ଖୀରରେ ବତୁରେଇ ସେବନ କରିବେ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଉପଯୋଗୀ । ରୁଟି ଏବଂ ଖୀରରୁ ଭିଟାମିନ୍, ଆୟରନ, କ୍ୟାଲସିୟମ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ ।

୧) ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ରୁଟିକୁ ଖୀରରେ ଭିଜାଇ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା ମିଳିଥାଏ । ଏହାସହିତ ଏହା ମଧୁମେୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଔଷଧ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ।

୨) ଖୀର ସହିତ ରୁଟି ଭିଜାଇ ସେବନ କଲେ ସେଥିରୁ ଭିଟାମିନ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ ଆଦି ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ମିଳିଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ମଧୁମେୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ ।

୩) ଏହାସହିତ ଏହା ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କାମ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚରକ୍ତଚାପ ଯୋଗୁଁ ହେଉଥିବା ଅନ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସହାୟକ ମିଳିଥାଏ ।

୪) ଏହାବ୍ୟତିତ ରୁଟିକୁ ଥଣ୍ଡା ଖୀରରେ ଭିଜାଇ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏଥରୁ ଆୟରନ, କ୍ୟାଲସିୟମ, ଭିଟାମିନ୍ ଆଦି ପୋଷକ ତତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ।

୫) ଯଦି ଆପଣ ଅତ୍ୟଧିକ ପତଳା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ, ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ନିୟମିତ ସକାଳୁ ଖୀର ସହିତ ବାସୀ ରୁଟି ଭିଜାଇ ସେବନ କରନ୍ତୁ ।

ପଢନ୍ତୁ: କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ ପ୍ରିମ୍ୟାଚୁୟର ଡେଲିଭରି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ପିଆଜ ଚା’ ସେବନର ଜବରଦସ୍ତ ଫାଇଦା

Ratnamani Maharana

ପାର୍ଲର ନଯାଇ ଘରେ କରନ୍ତୁ ମାନିକିୟୋର, ପେଡିକିୟୋର୍‌

Ratnamani Maharana

ଓଜନ ଏବଂ ମଧୁମେହ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ ଏହି ପରିବା

Ratnamani Maharana

ସୁନା ଗହଣା, ହୀରା କିଣିବା ବେଳେ 4c ସହ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ

Ratnamani Maharana

ଜାଣନ୍ତୁ ରୁପିର ଲକ୍ଷଣ ଓ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି

Ratnamani Maharana

ନିଅନ୍ତୁ ଏହି ଛୋଟ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ, କେବେ ବି ଛିଡ଼ିବନି ସମ୍ପର୍କର ଡୋର

Ratnamani Maharana