• Home
  • LIFESTYLE
  • ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାନୀୟ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି କି ଲାଭ ମିଳେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା
LIFESTYLE

ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାନୀୟ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି କି ଲାଭ ମିଳେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ଆଜିକାଲି ଲୋକଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିଶେଧକ ଶକ୍ତି ଧୀରେ ଧୀରେ କମ ହେବାରେ ଲାଗୁଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ସବୁବେଳେ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତା, ରକ୍ତହୀନତା, ଜ୍ୱର, ଋତୁସ୍ରାବରେ ଅନିୟମିତତା, ଅଳ୍ପ ଓଜନ ଆଦି ଅସୁବିଧା ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରକୃତିରେ ଏପରି ଜିିନିଷ ରହିଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏପରି ସମସ୍ୟାରୁ ଖୁବ ସହଜରେ ରକ୍ଷା ମିଳିପାରିବ ।

ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ହିତକର । ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି । ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାଣିରେ ଆଇରନ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଥାଏ ଯାହା ରକ୍ତହୀନତା ପରି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରେ । ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ପାଖାପାଖି ୩୦ ଦନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗାତାର ପିଅନ୍ତୁ । ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଉପରେ ନଶ୍ଚିତ ପଡ଼ିବ ।

ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାନୀୟର ଉପକାରିତା

ଦୁଇ କପ ପାଣିରେ ଏକ ଚାମଚ ଜିରା ଓ କିଛି ଗୁଡ଼ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ଏହି ସବୁ ମିଶ୍ରଣ ଫୁଟି ଫୁଟି ଏକ କପ ହେଲେ ତାକୁ ବାହର କରନ୍ତୁ । ଏବେ ଏହି ପାଣିକୁ ଆପଣ ପିଇପାରିବେ । ଏହି ପାନୀୟକୁ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାତଃଭୋଜନ କରିବା ପର୍ବୂରୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ରୋଗ ମୁକ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ।

ଶରୀରରେ ଅନେକ ସମୟରେ ପୀଡ଼ା ଅନୁଭବ ହୁଏ । ଯଦି ଏପରି ହେଉଛି ତେେ ଏହି ପାନୀୟ ପିଅନ୍ତୁ  । ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ପାଣିରେ ଆଣ୍ଟି ଏଲିମେଣ୍ଟାରୀ ଗୁଣ ଥିବା ଯୋଗୁଁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରଭାବିତ ଭାଗରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ବଢ଼ାଇ ଶରୀରରେ କଷ୍ଟ କିଛି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାଲୁକା କରେ ।

ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ଓ ଝିଅମାନେ ରକ୍ତହୀନତା ରୋଗର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି । ଗୁଡ଼ ଓ ଜିରା ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତହୀନତା ରୋଗରୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ୟ ରକ୍ଷା ମିଳିବ ।

ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଏହାସହ ଆପଣ ଯଦି ଜ୍ୱରରେ ପୀଡ଼ିତ ତେବେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପାନୀୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ।

ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାଣି ଏସିଡ଼ର ପ୍ରଭାବକୁ ମଧ୍ୟ କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ । ଏହି ପାନୀୟ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ଫୁଲିବା ଓ ଏସିଡ଼ିଟି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ ।

ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାନୀୟ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି କି ଲାଭ ମିଳେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା jeera jaggery water

ପଢନ୍ତୁ ;

ନିର୍ବନ୍ଧରୁ ବାହାଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସବୁ ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ

Related posts

ଓଜନ ବଢିଯାଉଛି , କେଶ ଝଡୁଛି ଓ କ୍ୟାନସର ଭୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ? ଟ୍ରାଏ କରନ୍ତୁ ଏହି ପରିବା

Krishna Kumar Manoj

ମହିଳା ମାନେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ପ୍ରେମସଂପର୍କ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି କାରଣ

Krishna Kumar Manoj

ଗଙ୍ଗଶିଉଳି ଫୁଲର ରସକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥାଏ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ! ଜାଣନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More