LIFESTYLE

ପ୍ରତିଦିନ ଲସି ପିଇଲେ ଆମ ଶରୀରରକୁ କ’ଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ଲସି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ଲାଭଦାୟକ

ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଚା’ କିମ୍ବା  କଫି ପିଇଥାଉ । କେବେ କେବେ ଆମେ ସର୍ବତ ପିଇଥାଉ । କେହି କେହି ଦହି ସର୍ବତ ପିଇ ଥାଆନ୍ତି ତ କେହି କେହି ଲେମ୍ବୁ ସର୍ବତ ପିଇ ଥାଆନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଦିନ ଲସି ସର୍ବତ କେହି ପିଇ ନ ଥାଆନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିଦିନ ଲସି ପିଇଲେ, ତାହା ଆମର କି ଉପକାର କରିଥାଏ, ସେହି କଥା ଜାଣିଲେ, ଆପଣ ବି ଲସି ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରତିଦିନ ଲସି ପିଇଲେ କି ଉପକାର ହୋଇଥାଏ ଆମ ଶରୀରରକୁ ।

ପ୍ରଥମତଃ ଲସିରେ ଥିବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍‌ ଓ ଜଳର ମାତ୍ରା ଶରୀରକୁ ଅଧିକ ଉତ୍ତେଜିତ କରି ନ ଥାଏ । ଏହା ଶରୀରକୁ ନମନୀୟ ବି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଲସିରେ ଲାକ୍‌ଟିକି ଏସିଡ ଓ ଭିଟାମିନ୍‌ ଡିର ପରିମାଣ ବେଶୀ , ଯାହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବଢାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଲସି ଖାଇଲେ ବଦହଜମି ଭଳି ସମସ୍ୟା ବି ଉପୁଜି ନ ଥାଏ । ଶୀଘ୍ର ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ହୋଇଥାଏ । ଲସି ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥିବା ହେତୁ ଦେହକୁ ଏସିଡିଟି ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।


ପଢନ୍ତୁ ;

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ସବୁ ସର୍ବତ ପିଅନ୍ତୁ

Related posts

ଆମିଷ ଖାଇବା ପରେ ବାସନରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସୁଛି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ

ENO Beuro

ଜୀବନରେ ସଫଳତା ଚାହୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ୪ଟି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ENO Beuro

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ,ନଚେତ୍ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ!

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment