ସକାଳ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ଆମେ ମାନେ ପ୍ରାୟ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ଖାଇବାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଥାଉ । ଆମେ ମାନେ ଜଳଖିଆକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ନ ଥାଉ । ଅନେକ ଲୋକ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତରେ ଜଳଖିଆ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସକାଳ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ?

ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ

  • ସକାଳେ ଜଳଖିଆ ନଖାଇଲେ ଶରୀରର ଓଜନ ବଢ଼ି ଯାଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ହୃଦ୍‌ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ ।
  • ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ସହିତ ଚିଡ଼ଚିଡ଼ ଲାଗେ । ଜଳଖିଆ ନଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧିବା, ଅଧକାପାଳି ଓ କେଶ ଝଡ଼ିବା ପରି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ।
  • ଜଳଖିଆ ନଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ ଯାହା ଫଳରେ ଦେହ ଥରିବା, ଝିମଝିମ ଲାଗିବା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦିଏ । ଏହା ସହିତ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।
  • ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ସକାଳେ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ହେଉନି ତେବେ ନିୟମିତ ଟିକେ ଟିକେ ବ୍ୟୟାମ କଲେ ଭୋକ ଲାଗିଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ସଲମାନ ଖାନଙ୍କୁ ୬ ବର୍ଷ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଯୋଧପୁର ହାଇକୋର୍ଟ

ସକାଳେ ଜଳଖିଆ ନଖାଇଲେ ଶରୀରର ଓଜନ ବଢ଼ି ଯାଇଥାଏ - 91%

91%

ଜଳଖିଆ ନଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧିବା, ଅଧକାପାଳି ଓ କେଶ ଝଡ଼ିବା ପରି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ - 88%

88%
89.5%

Very Good!

ସକାଳ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ଆମେ ମାନେ ପ୍ରାୟ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ଖାଇବାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଥାଉ । ଆମେ ମାନେ ଜଳଖିଆକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ନ ଥାଉ । ଅନେକ ଲୋକ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତରେ ଜଳଖିଆ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସକାଳ ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ?

No Votes Yet

You're not rated yet