EnewsOdia.Com

ଜାଣନ୍ତୁ ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବାର ପୌରାଣିକ ମହତ୍ୱ

ହିନ୍ଦୁ ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ରେ ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବାର ବିଧି ରହିଛି । ଶଙ୍ଖର ଧ୍ୱନି ଶୁଭତାର ପ୍ରତିକ ହୋଇଥାଏ । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କ ହସ୍ତରେ ଶଙ୍ଖ ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି । ବ୍ରହ୍ମବ୍ୟବର୍ତ୍ତ ପୁରାଣ ରେ ଶଙ୍ଖର ମହତ୍ୱ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି । ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଶଙ୍ଖରେ ଜଳ ରଖିବା ଏବଂ ସେହି ଜଳକୁ ଚାରିଆଡେ ଛିଞ୍ଚିବା ଦ୍ୱାରା ବାତାବରଣ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଥାଏ । ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ରୂପେ ଶଙ୍ଖ ଖୁବ୍ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବୈଦିକ କର୍ମକାଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା-ପାଠରେ ଶଙ୍ଖର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି । ଶଙ୍ଖ ଧ୍ୱନିରେ ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ର ବାତାବରଣ କେବଳ ଶୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତାହାନୁହେଁ, ବରଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ବି ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

୧) ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ, ଶଙ୍ଖନାଦ ଏବଂ ଶଙ୍ଖ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଫାଇଦା ହୋଇଥାଏ । ନିୟମିତ ରୂପେ ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ହିତକର । ସେ ତେଣିକି ଛୋଟ ଶଙ୍ଖ ହେଉ ଅବା ବଡ ଶଙ୍ଖ । କୁହାଯାଏ କି ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହୋଇନଥାଏ ।

୨) ସେହିପରି ଫେଙ୍ଗଶୁଇ ଅନୁସାରେ, ଘରେ ଶଙ୍ଖ ରଖିବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ଆଣିଥାଏ । ଶଙ୍ଖ ରଖିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ବ୍ୟବସାୟରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ । ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପାଦରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ୮ଟି ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟରୁ ଶଙ୍ଖ ଅନ୍ୟତମ ।

୩) ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ,ଶଙ୍ଖ ଧ୍ୱନି ଦ୍ୱାରା ବାତାବରଣରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ଏବଂ କୀଟାଣୁ ନାଶ ହୋଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ: ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ବାଲ୍‌କୋନୀ ପାଇଁ ୫ଟି ବାସ୍ତୁ ଟିପ୍ସ

Ratnamani Maharana

ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଦିନ କେଉଁ ଜିନିଷ କିଣିଲେ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ

Ratnamani Maharana

ଗୁରୁବାର ଦିନ କରାଯାଏ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ବ୍ରତ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂଜାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଧି

Ratnamani Maharana

ଅଟକିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରେ ମୟୂର ପର

Ratnamani Maharana

‘ଗୋଧୂଳି ବେଳା’ରେ ବିବାହ କରିବାର ମହତ୍ତ୍ୱ

Ratnamani Maharana

ବୋହୂକୁ ନୁହେଁ, ବାସ୍ତୁକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଦୋଷ

Ratnamani Maharana