27 C
Bhubaneswar
May 5, 2021
EnewsOdia.Com
ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା

ଯକୃତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷାକରେ ଟମାଟୋ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଟମାଟର ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣା ମୁତାବକ, ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଟମାଟର ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତ କର୍କଟ ରୋଗର ବିପଦ ଟଳି ଥାଏ ।

୧) ଟମାଟରରେ ଲାଇକୋପିନ୍ ନାମକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟିଇଂଫ୍ଲାମେଟ୍ରି ଏବଂ କର୍କଟକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ଗୁଣ ରହିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଯକୃତ ଫୁଲିବା, କର୍କଟ ହେବାର ବିପଦ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

୨) କଞ୍ଚା ଟମାଟର ସମେତ ଟମାଟର ସସ୍, କେଚଅପ୍ ଏବଂ ଟମାଟରରେ ତିଆର ଖାଦ୍ୟରେ ବି ଲାଇକୋପିନ୍ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହାସହିତ ଯକୃତ କର୍କଟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଟମାଟର ପାଉଡର ଭଲ କାମ କରିଥାଏ ।

୩) କଞ୍ଚା ଟମାଟରରୁ ଭିଟାମିନ୍ ଇ, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଫୋଲେଟ, ମିନେରାଲ୍ସ, ଫିନୋଲିକ୍ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ଏବଂ ଡ୍ରାଏଟ୍ରି ଫାଇବର ମିଳିଥାଏ ।

୪) ଟମାଟର ବ୍ୟତିତ ପିଜୁଳି, ତରଭୁଜ, ଅମୃତଭଣ୍ଡା ରେ ବି ଲାଇକୋପିନ୍ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଟାମାଟର ମୁକାବିଲାରେ ଏହି ସମସ୍ତ ଜିିନିଷରେ ଲାଇକୋପିନ୍ ମାତ୍ରା କମ୍ ରହିଛି ।

୫) ଲାଇକୋପିନ୍ ଭରପୁର ଟମାଟର ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦରୋଗ , ଅଷ୍ଟ୍ରିୟପୋରୋସିସ୍, ମଧୁମେୟ, ଫୁସଫୁସ୍ , ସ୍ତନ ଏବଂ ପେଟ ଆଦି କର୍କଟ ର ବିପଦ କମ୍ ଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ: ହୋଲି ରଙ୍ଗରୁ ଆଖି କରନ୍ତୁ ରକ୍ଷା, ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଟିପ୍ସ

Related posts

ମନ୍ଦାର ଫୁଲରେ ରହିଛି ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

Ratnamani Maharana

ଦାମୀ କ୍ରିମ୍‌ ନୁହେଁ, ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍‌ ମାର୍କରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ଭିଟାମିନ୍‌

Ratnamani Maharana

କ୍ୟାନ୍‌ସର ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଦୈନିକ ଗୋଟିଏ ପେଗ ରେଡ୍‌ ୱାଇନ୍‌

Ratnamani Maharana

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More