LIFESTYLE

ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ

ପ୍ରତିଦିନ ପାଣି ପିଇଲେ, ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ତ୍ଵଚାରେ ଚମକ ଆସିଥାଏ । ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ନ ଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ହଜମ କ୍ରିୟା ଶୁଧୁରିବା ସହ ଓଜନ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ କରି ହୁଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପାଣି ପିଇବାର  କ’ଣ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ।

ପାଣି ପିଇବାର ଉପକାରିତା

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍‌ ପାଣି ପିଇଲେ, ଓଜନ କମିବା ସହ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଶକ୍ତି ମିଳେ ଓ ଦିନଯାକ ସକ୍ରିୟ ରହିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଚା କିମ୍ବା କଫି ପିଇବାର ୧୦ରୁ ୧୫ ମିନିଟ୍‌ ପରେ ଅଧ ଗ୍ଲାସ୍‌ ପାଣି ପିଇଲେ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେବା ସହ ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ି ନ ଥାଏ ।ସକାଳର ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଓ ପରେ ଗୋଟେ ଗ୍ଲାସ୍‌ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ।

ଲଞ୍ଚ୍‌ କିଂବା ଡିନର୍‌ର ୨୦ ମିନିଟ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍‌ ପାଣି ପିଇଲେ ହଜମ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ଓ ଅତ୍ୟଧିକ ଭୋକ ଲାଗି ନ ଥାଏ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ମୋଟାପଣ ରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ କାରଣ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଖାଇବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ହଜମ ହୋଇଯାଇ ଥାଏ ।

ଶୋଇବାର ଅଧା ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ୍‌ ପାଣି ପିଇଲେ ରାତିରେ ଆଉ ଅଧିକ ଭୋକ ଲାଗି ନ ଥାଏ ଓ ଏହା ଶରୀର ମଧ୍ୟରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଦିନସାରା ୧୦-୧୨ ଥର କମ୍‌ କମ୍‌ କରି ପାଣି ପିଇଲେ ଶରୀରକୁ ଉଚିତ ପରିମାଣରେ ଜଳୀୟ ଅଂଶ ମିଳିଥାଏ । ଫଳରେ ଆପଣ କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇ ପଡ଼ିବେ ନାହିଁ। ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ ।


ପଢନ୍ତୁ ;

ରିଲିଜ ହେଲା ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମାଙ୍କ ‘ପରୀ’ ଟ୍ରେଲର :ଅନୁଷ୍କା ଭୟଙ୍କର ଭୂମିକାରେ ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି

Related posts

ଜାଣନ୍ତୁ ଧନୁରାସନ କିପରି କରିବେ ଓ ଏହାଦ୍ଵାରା କି ଫାଇଦା ସବୁ ମିଳିଥାଏ

ENO Beuro

ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ତେଜପତ୍ର , ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସବୁ ରୋଗ ଦୂର କରିଥାଏ ତେଜପତ୍ର ?

ENO Beuro

ଚର୍ମରୋଗ ଦୂର କରିଥାଏ “ହଳଦୀ”! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More