LIFESTYLE

ତେଜପତ୍ର କରିବ ଆପଣଙ୍କର ଅଳସୁଆ ପଣ ଦୂର ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ତେଜପତ୍ର ପକାଇଲେ ଖାଇବାର ସ୍ଵାଦ ବଢିଥାଏ କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ତେଜପତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କର ବହୁତ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇପାରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରତିଟି ରୋଷେଇ ଘରେ ତେଜପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ତେଜପତ୍ରରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ବହୁ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରି ରହିଛି। ଏହି ପତ୍ର ଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କର ପାଚନ କ୍ରିୟା ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦିଏ ନାହିଁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତେଜପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କ’ଣ ସବୁ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ।

Bay Leaves full frame background . Also called bay laurel or Laurus nobilis. Used as a spice in cuisines and also in medicine.

 

  • ଅଳସୁଆ ଲାଗେ ନାହିଁ

ତେପତ୍ର ଘରେ ଜାଳିବା ଦ୍ୱାରା ଫୁର୍ତ୍ତି ଲାଗିଥାଏ। ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଶାନ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ଏହସହିତ ମସ୍ତିଷ୍କ ସ୍ନାୟୁକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ। ତେଜପତ୍ର ଧୂଆଁ ଶରୀର ଭିତରକୁ ଯିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ।

  • କୋଷ୍ଠ କାଠିନ୍ୟରୁ ଆରାମ ଦିଏ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କୋଷ୍ଠ କାଠିନ୍ୟ ଓ ଏସିଡ୍‌ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତେଜପତ୍ର ଔଷଧ ଭଳି କାମ କରିବ। ଏହାସହିତ ତେଜପତ୍ରକୁ ଗୁଣ୍ଡ କରି କମଳା ଚୋପା ପାଉଡର ସହ ମିଶାଇ ୩ ଦିନ ବ୍ରସ୍‌ କରନ୍ତୁ। ଦାନ୍ତର ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଦୂର ହୋଇଯାଏ।

  • ଚିନ୍ତା ଦୂର କରେ

ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଗୋଟିଏ ତେଜ ପତ୍ରକୁ ଜଳାନ୍ତୁ, ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଆପଣଙ୍କ ସବୁ ଟେନ୍‌ସନ୍ ଦୂର ହୋଇଯିବ।

  • ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରେ

ତେଜପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ଳଡ୍‌ ସୁଗାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ। ହୃଦ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ

  • ନିଦ ଦୂର କରେ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ନିଦ ଆସୁଛି ତେବେ ତେଜପତ୍ରକୁ ୬ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣିରେ ଭିଜାନ୍ତୁ। ସକାଳେ ଉଠି ଏହି ପାଣିକୁ ପିଅନ୍ତୁ।

  • କିଡନୀ ସୁସ୍ଥ  ରଖେ

କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଉଥିଲେ ତେପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଗରମ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପାଣି ଥଣ୍ଡା ହେଲା ପରେ ପିଅନ୍ତୁ।

Related posts

ଶରୀରରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ପନିର!

ENO Beuro

ଆପଣ ପ୍ରେମରେ ପଡିଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ସବୁ କଥା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପରୁ ଆପଣଙ୍କ ବେକ୍ତିତ୍ଵ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More