ଜିରା ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ପାଣିରେ ଥିବା ଉପକାରୀ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

ସମସ୍ତଙ୍କଘରେ ଜିରାକୁ ଗୃହିଣୀମାନେ ମସଲା ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଜିରା ତଥା ଏହାର ପାଣି ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ରାତିରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ୧ ଚାମଚ ଜିରାକୁ ପକାଇ ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ। ସକାଳେ ଏହି ପାଣିକୁ ହାଲକା ଉଷୁମ କରି ଛାଣି ସେବନ କରନ୍ତୁ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଜୀରାପାଣି ପିଇବାଦ୍ଵାରା କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ-

  • ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଚର୍ବି କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋରାଲ ମାତ୍ରା କମ ହୋଇଥାଏ।
  • ଜିରା ପାଣି ପିଇବା ଫଳରେ ପେଟ ସଫା ରହିବା ସାଙ୍ଗକୁ କବ୍ଜ ପରି ସମସ୍ୟା ହୋଇନଥାଏ। ଏଥିରେ ପୋଟାଶିୟମର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ବିପି ଅଥବା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ।
  • ଜିରା ପାଣିରେ ଆଇରନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ଏନିମିଆ ବା ରକ୍ତହୀନତା ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏହି ପାଣିରେ ଭିଟାମିନ ବି-୬ ଥାଏ। ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।
  • ଏହା ତ୍ୱଚାକୁ କୋମଳ କରିବା ସହ ଏହାର ଉଜ୍ୱଳତା ବଢ଼ାଇଥାଏ। ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ। ଫଳରେ ସହଜରେ ଡାଇବେଟିସ୍‌ ଅଥବା ମଧୁମେହ ରୋଗ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରିନଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ;

ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ସହ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ ସଂଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପାଇପାରିବେ ଅନେକ ସୁବିଧା ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ଏହାକୁ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଚର୍ବି କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋରାଲ ମାତ୍ରା କମ ହୋଇଥାଏ।  - 4.5

89%

ଜିରା ପାଣିରେ ଆଇରନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। - 4.4

87%
4.4/5

Very Good!

ଜିରା ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ପାଣିରେ ଥିବା ଉପକାରୀ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

ସମସ୍ତଙ୍କଘରେ ଜିରାକୁ ଗୃହିଣୀମାନେ ମସଲା ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଜିରା ତଥା ଏହାର ପାଣି ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ରାତିରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ୧ ଚାମଚ ଜିରାକୁ ପକାଇ ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ। ସକାଳେ ଏହି ପାଣିକୁ ହାଲକା ଉଷୁମ କରି ଛାଣି ସେବନ କରନ୍ତୁ।

No Votes Yet

You're not rated yet