LIFESTYLE

ପଇଡ ପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପକାରିତା ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ପଇଡ଼ ପାଣିର ଚାହିଦା ସାଧାରଣତଃ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ବେଶୀ । ପ୍ରତିଦିନ ପଇଡ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ମୁହଁରେ ଚମକ ଆସିଥାଏ । ଏଥିରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍‌ , କାଲସିୟମ୍‌, ପଟାସିଅମ୍‌ ଓ ସୋଡିଅମ୍‌ ଭଳି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ରହିଥିବା ହେତୁ ପଇଡ଼ ପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ । ପଇଡ ପାଣିରେ ଅନେକ ଉପକାରିତା ରହିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ….

ପଇଡ଼ ପାଣି ଶରୀରରେ ଜଳ ଶୁଷ୍କତା ଦୂର କରିଥାଏ ।ଏହା ଖାଦ୍ୟ ହଜମରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ପଇଡର ପାଣି ପିଇଲେ, ଶରୀରରେ ବଦହଜମୀ ସମସ୍ୟା ରହିବ ନାହିଁ । ଯେଉଁମାନେ କିଡ଼ିନି ଷ୍ଟୋନ୍‌ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ଆଗକୁ ନହେଉ ବୋଲି ଚାହୁଁଛନ୍ତି , ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ପଇଡ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍‌।
ଗର୍ଭବତୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପଇଡ଼ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍‌ । କାରଣ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପଇଡ଼ ପାଣି ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ । ତା’ଛଡ଼ା ସେମାନେ କୌଣସି ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇ ନ ଥାଆନ୍ତି । ଏମିତି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ପଇଡ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ନବଜାତ ଶିଶୁର ରଙ୍ଗ ଗୋରା ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଫଳରେ ଓଜନ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । ପଇଡ ପାଣିରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ସି, ଫାଇବର ଓ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଥିବା ହେତୁ ରକ୍ତ ସଂଞ୍ଚାଳନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଏହା ହୃଦ୍‌ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ।

ମାଂସପେଶୀରେ ପୀଡା ହେଉଥିଲେ ପଇଡ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ପୀଡା କମ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ମାନସିକ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ମାନସିକ ଉତ୍ତେଜନା ଓ ଉତ୍କଣ୍ଠାକୁ ବି କମ୍‌ କରିଥାଏ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ପଇଡ଼ ପାଣି ପିଇଲେ ସହଜରେ କୌଣସି ରୋଗ ଆମକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନଥାଏ । ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିଲେ, ତା’କୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ପଇଡ଼ ପାଣି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଅନେକ ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସହାୟତ କରିଥାଏ ଗ୍ରୀନମଟର ;ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ଏଥିରେ ରହିଥିବା କେତେକ ଉପକାରୀତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ

Related posts

ମହୁ ଓ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି କି ଲାଭ ମିଳେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

ତରଭୁଜ ଖାଇ ଚୋପା ଫୋପାଡି ଦେଉଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଚୋପାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ “କାକୁଡି”

ENO Beuro

Leave a Comment