LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦହି ଓ ଭାତର ଉପକାରିତା

ବର୍ତ୍ତମାନର ବ୍ୟସ୍ତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ସବୁବେଳେ ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୋଟାପଣ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥା। ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭାତ ସହିତ ଦହି ଖାଇବା ଅନେକ ସୁଫଳ ମିଳିଥାଏ । ଦହି ଓ ଭାତ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାତ ସହିତ ଦହି ଖାଇବାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ।

ଚାଉଳକୁ ରାନ୍ଧି ଏହାର ତୋରାଣୀ କାଢି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଗରମ ଭାତ ସହିତ ଦହି ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହିପରି ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପରି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମୋଟାପଣ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ କମ କ୍ୟାଲେରୀ ଥିବାରୁ ଏହା ଶରୀରର ଓଜନ ବଢାଇବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ ।ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ମୋଟପଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ଜ୍ୱର ହେବା ସମୟରେ କିଛି ଖାଇବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ହୁଏନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଜ୍ୱର ଆସୁଥାଏ ତେବେ ଦହି ଓ ଭାତ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ରହିବ । ଏହା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭୋକ ହୁଏନାହିଁ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ଦହି ଏବଂ ଭାତ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ବଢାଇଥାଏ ।ଆପଣ ସୁସ୍ତ ଅନୁଭବକରିବେ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୋଷ୍ଠ ବଦ୍ଧତା ସମସ୍ୟା ଥାଏ ତେବେ କିଛି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦହି ଭାତକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଦହିରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଭଲ ବ୍ୟାକଟେରିଆ ମିଳିଥାଏ । ଦହି ପାଚନକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିବା ସହ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ମଧ୍ୟ ସମାଧାନ କରିଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପେଟ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଦହି ଏବଂ ଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଭୋକକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ସହିତ ହଜମ କ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିଥାଏ । ଏହାସହ ତରଳଝାଡାରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା :ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ

Related posts

ଦିନକୁ ବେଶୀ ସମୟ ବାଇକ୍ ଚଳାଉଛନ୍ତି କି? ସାବଧାନ! ନଚେତ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ

ENO Beuro

ପତଳା ଶରୀର ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ?ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଟିପ୍ସ କିପରି ଓଜନ ବଢାଇବା

ENO Beuro

ଗରମ ଦିନରେ କେଉଁ ସବୁ ଜୁସ ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

Leave a Comment