LIFESTYLE

ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ ବରକୋଳି ,ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା

ବରକୋଳିର ଉପକାରିତା;

ବରକୋଳି ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର । ଏହା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ଆବଶ୍ୟକ ମାତ୍ରାରେ ଜଳ ଯୋଗାଇଥାଏ । ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ବରକୋଳିରେ ଆଂଟି ଅକ୍ସଡେଂଟ ଗୁଣ ଥିବାରୁ ତ୍ୱଚା ଓ ଶୁଦ୍ଧ ରକ୍ତ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବରକୋଳିର କେତେକ ଉପକାରୀତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ।

ଶରୀରକୁ ଚିନ୍ତାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଭଳି ଗୁଣ ବରକୋଳିରେ ଅଛି । ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ନାୟୁକୁ ଆରାମ ମିଳିବା ସହ ଚିନ୍ତା ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂରେଇ ରଖେ ।

ବରକୋଳି ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଥାଏ । ବରକୋଳି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏଥିରେ ଥିବା ଆଂଟିଅକ୍ସିଡାଂଟ ଗୁଣ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ ଶରୀରକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ବରକୋଳିରେ ଆଂଟି ଅକ୍ସିଡାଂଟ ଗୁଣ ଥିବାରୁ ଏହା ଲିଭରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟତା ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ଆଂଟି ଅକ୍ସିଡାଂଟ ଗୁଣ ଶରୀରର ମୁକ୍ତକଣାକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ସହ ଲିଭର ଉପରେ ପଡୁଥିବା ପ୍ରଭାବକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥାଏ ।

ବରକୋଳି ଏକ ଉତ୍ତମ ଫଳ । ଏହା ଓଜନ କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏଥିରେ କ୍ୟାଲୋରୀର ମାତ୍ରା ବହୁ କମ ପରିମାଣରେ ଥିବା ବେଳେ ଫ୍ୟାଟର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କମ ରହୁଛି । ପ୍ରତି ୪ଟି ବରକୋଳିରେ ୧/୨ ଗ୍ରମାର ପ୍ରୋଟିନ ଶରୀରକୁ ମିଳିଥାଏ । ସେଓ ଭଳି ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟାଏ ଲେଖାଏଁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଡାଏଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିବା ସହ ଅଂଟାରୁ ଚର୍ବି କମ କରିଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରୁ ମିଳିଥାଏ ବିଭିନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା

 

Related posts

ବଢିଲା ବସ୍ ଭଡ଼ା

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ୍ୟାପ୍‌ସିକମ୍‌ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

ENO Beuro

ଆପଣଙ୍କ ଓଠ କଳା ପଡିଯାଉଛି କି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More