• Home
  • News
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର ଆଇଆଇଟି ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ମୃତ୍ୟୁ
News

ଭୁବନେଶ୍ଵର ଆଇଆଇଟି ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ମୃତ୍ୟୁ

ମୃତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଘର ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗରେ

ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଅଭିଯାନରେ ଯାଇଥିବା ଭୁବନେଶ୍ଵର ଆଇଆଇଟି ଛାତ୍ର ଶୁଭଜିତ ସେନ୍ ଙ୍କର ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ୨୪ ବର୍ଷୀୟ ସେନ୍ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବାସିନ୍ଦା ଓ ସେ ୩୭ତମ ବିଜ୍ଞାନ ଗବେଷଣା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର ‘ ମୈତ୍ରୀ ‘ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଆଣ୍ଡ ଓସନ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ( ଏନ୍ ସିଏ ଓଆର ) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ଭୂ-ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏନ୍ ସିଏ ଓଆର ପକ୍ଷରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଅଭିଯାନରେ ପଠାଯାଏ ।

ସେନ୍ ଏକ ଗବେଷଣା ପ୍ରକଳ୍ପ ( ଡିଫର୍ମେସନ-ଫାବ୍ରିକ ଇନ୍ ସବ୍ ଗ୍ଲାସିଆ ଟିଲ୍ ଏକ୍ସପୋଜ୍ ଶିର୍ ମାଚର ଓଏସିସ୍ ) ପାଇଁ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ଯିବା ଲାଗି ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବରରୁ ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅଭିଯାନ ଚାଲୁଛି । ତେବେ ମୈତ୍ରୀ ଷ୍ଟେସନରୁ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇସ୍ ସେଲ୍ଫ ( ବିଶାଳ ଆକାର ଭାସମାନ ବରଫ ଚଟାଣ ) ର ଦୂରତା ୮୦କି.ମି. ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ମାତ୍ର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ମୈତ୍ରୀ ଷ୍ଟେସନରୁ ଶେଷ ପଏଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କନଭୟ ଅପରେସନ ଚାଲେ । ଏହି ଅଭିଯାନର ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବରଫ ଚଟାଣ ଉପର ଦେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ଗବେଷକମାନେ ନିଜର ଗବେଷଣା ଉପକରଣ ନେଇଯାଇଥାନ୍ତି ।

ସେନ୍ ଏହି କନଭୟ ଅପରେସନ ସହାୟତାରେ ଶେଷ ପଏଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ସେଠାରୁ ନିଜର ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟ ସାରି ଫେରିଲା ବେଳକୁ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ କନଭୟରେ ଥିବେ ଡାକ୍ତର ମାନେ ପ୍ରଥମେ ଚିିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ ।

ତାପରେ ତାଙ୍କୁ ଏୟାରଲିପ୍ଟ କରି ମୈତ୍ରୀ ଷ୍ଟେସନକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଅଭିଯାନରେ ଯାଇଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଚିିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ଵର ଆଇଆଇଟି ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ମୃତ୍ୟୁ News 2 1

ପଢନ୍ତୁ ;

ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ତାତିରୁ ଆଶ୍ଵସ୍ତି , ଆଜି କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା

Related posts

ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ

Krishna Kumar Manoj

କୋଫି ଆନନ୍‌ଙ୍କ ପରଲୋକ

Krishna Kumar Manoj

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେଲା ଇଏମଇ ସାଇକ୍ଲିଂ ଅଭିଯାନ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More