News

ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ବିମାନ

jet

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ବିମାନ ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସ୍ପାଇସ୍‌ ଜେଟ୍‌ର ଏହି ବିମାନ ଡେରାଡୁନ୍‌ରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଉଡ଼ାଣ କରିଛି। ଏହି ୭୨ ସିଟ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ବିମାନରେ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉ ନ ଥିବା ତୈଳରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହୃତ କରାଯାଉଛି।ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଚାଳିତ ବିମାନ ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସ୍ପାଇସ୍‌ ଜେଟ୍‌ର ଏହି ବିମାନ ଡେରାଡୁନ୍‌ରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଉଡ଼ାଣ କରିଛି। ଏହି ୭୨ ସିଟ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ବିମାନରେ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉ ନ ଥିବା ତୈଳରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହୃତ କରାଯାଉଛି।

ଜୈବ ଇନ୍ଧନର ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ ବିମାନ ସେବାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କମ୍‍ ହେବା ସହ ପ୍ରଦ୍ୟୁଷଣ କମିବ। ଏହି ବିମାନକୁ ଡେରାଡୁନ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତ୍ରିବେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ରାୱତ୍‍ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। ବିମାନର ବାମ ପାଶ୍ୱର୍ର ଇଞ୍ଜିନକୁ ଜୈବ ଇନ୍ଧନରେ ପରିଚାଳିତ କରାଯାଇ ଥିବାବେଳେ ଡାହାଣ ପାଶ୍ୱର୍ ଇଞ୍ଜିନ ଚିରାଚରିତ ଇନ୍ଧନରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିଲା।

jet

ତେବେ ଜୈବ ଇନ୍ଧନରେ ପରିଚାଳିତ ବାମ ପାଶ୍ୱର୍ର ଇଞ୍ଜିନ ଡାହାଣ ପାଶ୍ୱର୍ର ଇଞ୍ଜିନଠାରୁ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିବା ବିମାନର ପାଇଲଟ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଅବତରଣ ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବିମାନର ପ୍ରଥମ ଉଡ଼ାଣରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ୨୦ ଜଣ ଲୋକ ଥିଲେ। ୨୫ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ପଢନ୍ତୁ;ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା:ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ଜଳମଗ୍ନ

Related posts

ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ନିଯୁକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଥିଲେ ୭ ନକଲି ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

Ratnamani Moharana

ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢାଇବାକୁ ଚୀନର ନୂଆ ଚାଲ୍

ENO Beuro

ଆଇଏସ୍‌ ମୋଡ୍ୟୁଲ ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ଘଟଣା: ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଥିଲା ମୁଫ୍‌ତି ସୋହେଲ

ENO Beuro

Leave a Comment