ବ୍ୟାପିଲା ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ, ଆଜିଠାରୁ କୁକୁଡାମରା ଅଭିଯାନ

bird

ସ୍କୁଲ ଓ ଅଙ୍ଗନବାଡିକୁ ଅଣ୍ଡା ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଦେଖାଯାଇଛି। କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । କିଛିଦିନ ଧରି କାଉ ଓ କୁକୁଡା ମଡକ ପରେ ଏଠାରେ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଠ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ନମୂନା ପରୀକ୍ଷାରୁ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିବା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବିଡିଓ ଅଶୋକ ମହାନ୍ତି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବିପଦରେ ଚିଲିକାର ୪ ଲକ୍ଷ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ

ଚିଲିକା ପକ୍ଷୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ମାଡ଼ି ଆସିଛି ମହାବିପଦ। ଗତ ତିନି ଦିନ ଧରି ଲଗାତାର ପକ୍ଷୀ, କୁକୁଡ଼ା ମଡ଼କ ହେବା ପରେ ଚିଲିକା ଅଞ୍ଚଳରେ ବାର୍ଡ -ଫ୍ଲୁକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ଆଶଙ୍କା ଉପୁଜିଥିଲା ତାହା‌ ସତ ହୋଇଛି। ଆଜି ବାର୍ଡଫ୍ଲୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳର ୧ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ରହିଥିବା କୁକୁଡ଼ା ଓ ବତକ ମାରି ପୋତି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ୍‌ର ବିଦ୍ୟାଳୟର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରୁ ଅଣ୍ଡା ବାଦ୍ ଦିଆଯିବା ସହ ଚିକେନ୍ ବିକ୍ରି ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

bird

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ,ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ମୃତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ମଳ, ମୂତ୍ର ଓ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଭୋପାଳ ପଠାଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ନେଇ ପଜିଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ସତର୍କତା ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ।

ପଢନ୍ତୁ; ଟୁଟିକୋରିନରୁ ପ୍ରଥମ କଣ୍ଟେନର ଜାହାଜର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ନୀତୀନ ଗଡକରୀ

Related posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More