News

ବିଜେଡ଼ିର ମାଷ୍ଟର ଷ୍ଟ୍ରୋକ: ଲୋକସଭାକୁ ଦେବ ୩୩% ମହିଳା ପାର୍ଥୀ

bjd dala

ବାଜିଲା ନିର୍ବାଚନର ବିଗୁଲ। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି। ୭ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ ହେବାକୁ ଥିଲାବେଳେ ପ୍ରଥମ ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଓଡିଶାରେ ହେବ। ରାଜ୍ୟର ୨୧ ଟି ଲୋକସଭା ସହ ୧୪୭ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ହେବ ନିର୍ବାଚନ।

ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ୩୩% ଆସନରେ ବିଜେଡ଼ି ମହିଳା ପାର୍ଥୀ କରିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତି ନେଇଛି। ବିଜେଡ଼ି ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ  ଏକ ବିଶାଳ ମହାସମାବେଶରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ନବୀନ ହିଁ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ମହିଳାଙ୍କ ଲାଗି ୩୩% ଆସନ ସରଙ୍ଖଣ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚା ହେଉଛି। ନବୀନଙ୍କ ଏହି ମାଷ୍ଟର ଷ୍ଟ୍ରୋକ ଏବେ ଅନ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାର କାରଣ ସାଜିଛି।

ଚଳିତ ସଭାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଜୁନ୍ ୩ରେ ଶେଷ ହେଉଛି। ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବା ସହ ଆଜିଠାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ସଂହିତା। ପଢନ୍ତୁ: ବାଜିଲା ବିଗୁଲ:ଏପ୍ରିଲ ୧୧ ,୧୮,୨୩,୨୯ରେ ଓଡିଶା ଭୋଟ

Related posts

ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ ଙ୍କ ନିସ୍ପତି, ୧ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ହେବେ

ENO Beuro

ଭଉଣୀ ଗଙ୍ଗୋତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରନ୍ତି ଲାଲୁ

ENO Beuro

ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ୍ ପାସ୍,ଲୋକସଭା ପରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଗୃହୀତ

ENO Beuro

Leave a Comment