ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଦେହ ଖରାପ ହେଲେ ସମସ୍ତେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥାଆନ୍ତି । ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରନ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ନିଜର ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟ ଚୟନ କଲେ ଭଲ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକଙ୍କୁ କିଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌।

ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଜାଣନ୍ତୁ :-

O : ସେମାନେ ହାଇ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଖୁବ୍‌ ଭଲ । ଏମାନେ ମାଛ-ମାଂସ ଖାଇ ପାରିବେ । ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ସାଧାରଣତଃ ପେଟଜନିତ ରୋଗ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ଏଣୁ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ପଦାର୍ଥ ଏମାନେ କମ୍‌ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌ । ଭାତ, ରୁଟି ଏମାନେ କମ୍‌ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ।

A  : ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ । ଏଥିରେ ମାଛ-ମାଂସ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ସାମିଲ୍‌ । ‘ ଏ’ ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକେ ସବୁପ୍ରକାର ଆହାର ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ । ତେବେ ମକା, ବାଦାମ ଓ ରାଶି ଆଦି କମ୍‌ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌ ।

B : ସେମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ସେବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏମାନେ ରେଡ୍‌ ମିଟ୍‌ ଓ ସ୍ମୋକ୍‌ଡ ମିଟ୍‌ ଖାଇବାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଲେ ଭଲ । ମାଛ, ଫଳ, ପନିପରିବା , ଦୁଧ , ଦହି ଆଦି ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିବ । ତେବେ ମଦ ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ ।

AB : ଏହି ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକମାନେ ପନିପରିବା , ଗଜା ଡାଲି, ଫଳ , ଡ୍ରାଇ ଫ୍ରୁଟସ୍‌ ଆଦି ବେଶି ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏମାନେ ବର୍ଗର ଓ ଚାଇନିଜ୍‌ ନୁଡୁଲସ୍‌ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ । ଦୁଗ୍ଧଜାତ ପଦାର୍ଥ ଓ ମାଂସ ଖାଇଲେ ଏମାନଙ୍କର ଓଜନ ଶୀଘ୍ର ବଢିଯାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ନିୟମିତ ଲେମ୍ବୁପାଣି ପିଉଛନ୍ତି କି? ସାବଧାନ! ନଚେତ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ

‘ ଏ’ ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକେ ସବୁପ୍ରକାର ଆହାର ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ - 90%

90%

ଦୁଗ୍ଧଜାତ ପଦାର୍ଥ ଓ ମାଂସ ଖାଇଲେ ଏମାନଙ୍କର ଓଜନ ଶୀଘ୍ର ବଢିଯାଏ - 91%

91%
90.5%

Excellent!

ବ୍ଲଡ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଦେହ ଖରାପ ହେଲେ ସମସ୍ତେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥାଆନ୍ତି । ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ପ୍ରଶ୍ନ କରନ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଇଁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ନିଜର ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟ ଚୟନ କଲେ ଭଲ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଲୋକଙ୍କୁ କିଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌ ।

No Votes Yet

You're not rated yet