ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ ବ୍ଲୁହ୍ୱେଲ ଏକ ଜାତୀୟ ସମସ୍ୟା – ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ

ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ ବ୍ଲୁହ୍ୱେଲ ଏକ ଜାତୀୟ ସମସ୍ୟା – ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ

ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ ବ୍ଲୁହ୍ୱେଲ ଉପରୁ ଏଯାଏଁ ଚର୍ଚ୍ଚା ଉଠିନି । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ବ୍ଲୁହ୍ୱେଲ୍ ଖେଳକୁ ଏକ ଜାତୀୟ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ମାମଲାର ବିଚାର କରି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଖେଳର ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଦୂରଦର୍ଶନ ଓ ଅନ୍ୟ ଘରୋଇ ଚ୍ୟାନେଲମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଚ୍ୟାନେଲମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଇମ ଟାଇମ କାର୍ଜ୍ୟକ୍ରମରେ ଗେମର ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବାକୁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣ।ଣି ପରେକରି ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ  ଗଠିତ ତିନି ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହାକୁ ଜାତୀୟ ସମସ୍ଯା ଭାବେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ ଦେଶରେ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଖେଳର ଶିକାରରେ ଯିଏ ବି ଆସିଲା ତାର ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଥିଲା । ନଚେତ୍ ଏହି ଖେଳର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ନିଜ ଶରୀରକୁ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ କରି ପକାଉଥିଲା ।

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଅହି ଖେଳରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୃତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଯୁବା ଗୋଷ୍ଠୀ ।

ତେବେ ଏହି ବ୍ଲୁହ୍ୱେଲ ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ରୁଷରେ । ମନୋବୈଜ୍ଞାନୀ ଛାତ୍ର ଫିଲିପ୍ ବୁଡେକିନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯିବା କାରଣରୁ ସେ ଏହି ଗେମ ଜରିଆରେ ସୋସାଇଟିକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା ଏବଂ ସମାଜରେ କିଛି କାମରେ ନଆସିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସେ ବାହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା । ପରେ ଏହି ଖେଳର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ଖେଳ ଆଗକୁ ନେବାରେ ଏହି ଯୁବତୀଙ୍କ ହାତ ରହିଥିଲା ।

ମାରାତ୍ମକ ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ ବ୍ଲୁହ୍ୱେଲ ଏକ ଜାତୀୟ ସମସ୍ୟା – ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ

ପଢନ୍ତୁ, ଜାଣନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ସମ୍ପତି, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ଓ ଯାତ୍ରାର ସବିଶେଷ ବିବରଣୀରେ ଆଜିର ରାଶିଫଳ