ପୁଣି ମୁଣ୍ଡ ନେଲା ବମିଖାଲ ଓଭରବ୍ରିଜ୍ : ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ , ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଭୁଶୁଡିଲା ବିଶାଳ ଲୁହା ଛଡ ଢାଞ୍ଚା

ବମିଖାଲ ଓଭରବ୍ରିଜ୍ ରେ ପୁଣି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି । ଓଭରବ୍ରିଜ୍ ବାଡ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣଧୀନ ଲୁହା ଷ୍ଟ୍ରକଚର ଭୁସୁଡି ପଡିବାରୁ ଲୁହା ଗଦା ଭିତରେ ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତୁ ଘଟିଛି । ଅନ୍ୟଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ମୃତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ନାମ ଅଜୟ ଭୂମିଜ (୩୮) ଓ ଆହତଙ୍କ ନାମ ଆନନ୍ଦ କୁମାର ନାୟକ (୩୫) ।  ଉଭୟଙ୍କ ଘର ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ।

ରାତି ପ୍ରାୟ ୯ଟା ୩୦ ମିନିଟ ସମୟରେ ବମିଖାଲ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ର ସନ୍ତୋଷୀ ମା’ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖ ରିଟେନ୍‌ ଓ୍ଵାଲ୍‌ ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ରିଟେନ୍‌ ଓ୍ଵାଲ୍‌ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ରଡ୍‌ ବନ୍ଧା ସରିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଢଳେଇ ପାଇଁ ସେଣ୍ଟ୍ରିଂ କରାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ମାଟି ନରମ ଥିବାରୁ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଫାଉଣ୍ଡେସନ ରଡ୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜର ଭିତର ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ଢଳି ଯାଇଥିଲା ।

ଏଠାରେ ଢଳେଇ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଶ୍ରମିକ ସେଣ୍ଟ୍ରିଂ ଓ ରଡ୍‌ ବାନ୍ଧୁଥିବା ବେଳେ ଦୁଇ ଜଣ ଏହା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରି କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଅଜୟ ଭୂମିଚଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ରେ ଓଭରବ୍ରିଜର ଛାତ ପଡ଼ୁଥିବାବେଳେ ସେଣ୍ଟ୍ରିଂ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିବାରୁ ସେହିବାଟ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଝାରପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳର ସତ୍ୟବ୍ରତ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ତାଙ୍କ ନାବାଳିକା ଝିଅ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ୧୧ ଜଣ ଶ୍ରମିକ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଘଟଣାକୁ ନେଇ କିଛିଦିନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିବାଦରେ ରହିବା ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପୁଣି ଉକ୍ତ ସଂସ୍ଥାକୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସାରିବାକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୮ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା କାମ ସାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଥିଲା।  କିନ୍ତୁ ଶେଷ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା । ମେ ମଧ୍ୟଭାଗ ଆଡ଼କୁ କାମ ସାରି ଓଭରବ୍ରିଜ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ତରବରିଆ ଭାବେ ଠିକା ସଂସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟ ଚଳାଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଖରାଦିନେ ଅଧିକ କେଶ ଝଡୁଛି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର!

 ଓଭରବ୍ରିଜ୍ ବାଡ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣଧୀନ ଲୁହା ଷ୍ଟ୍ରକଚର ଭୁସୁଡି ପଡିବାରୁ ଲୁହା ଗଦା ଭିତରେ ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତୁ ଘଟିଛି - 92%

92%

ମୃତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ନାମ ଅଜୟ ଭୂମିଜ (୩୮) ଓ ଆହତଙ୍କ ନାମ ଆନନ୍ଦ କୁମାର ନାୟକ (୩୫) - 90%

90%
91%

Excellent!

ପୁଣି ମୁଣ୍ଡ ନେଲା ବମିଖାଲ ଓଭରବ୍ରିଜ୍ : ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ , ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବମିଖାଲ ଓଭରବ୍ରିଜ୍ ରେ ପୁଣି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି । ଓଭରବ୍ରିଜ୍ ବାଡ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣଧୀନ ଲୁହା ଷ୍ଟ୍ରକଚର ଭୁସୁଡି ପଡିବାରୁ ଲୁହା ଗଦା ଭିତରେ ଚାପି ହୋଇ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତୁ ଘଟିଛି । ଅନ୍ୟଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ମୃତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ନାମ ଅଜୟ ଭୂମିଜ (୩୮) ଓ ଆହତଙ୍କ ନାମ ଆନନ୍ଦ କୁମାର ନାୟକ (୩୫) ।  ଉଭୟଙ୍କ ଘର ସୁନ୍ଦରଗଡରେ । 

No Votes Yet

You're not rated yet