26 C
Bhubaneswar
October 1, 2020
EnewsOdia.Com
ନ୍ୟୁଜ୍

ନିଜ ଫଟୋ ମୋବାଇଲରେ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଯାଉଛନ୍ତି ବଣ୍ଡା ଜନଜାତି

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ୍‌ର ବଣ୍ଡାଘାଟିରେ ବସବାସ କରନ୍ତି ପ୍ରାଚୀନ ବଣ୍ଡା ଜନଜାତି। ବଣ୍ଡାଘାଟିର ମଦୁଲିପଡ଼ା ଏବଂ ଅଣ୍ଡ୍ରାହାଲ ପଞ୍ଚାୟତର ପ୍ରାୟ ୩୨ଟି ଗ୍ରାମରେ ଏହି ଜନଜାତି ନିଜର ପାରମ୍ପରିକ ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ଏବେ ବି ଜୀବନ ଯାପନ କରୁଛନ୍ତି। ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପୃଥିବୀ ପାଦ ଥାପି ସାରିଥିଲେ ହେଁ ଏମାନେ ଏବେ ବି ବାହ୍ୟଜଗତ ସହ ନିଜକୁ ଖାପ ଖୁଆଇ ପାରିନାହାନ୍ତି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମୋବାଇଲରେ ବଣ୍ଡା ମହିଳାଙ୍କର ଫଟୋ ଉଠାଇ ଦେଖାଇବାରୁ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜର ଫଟୋକୁ ମୋବାଇଲରେ ଦେଖି ଆନନ୍ଦିତ ହେବା ସହ ଭୟଭୀତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପଡୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏତେ ଶୀଘ୍ର କିପରି ସେମାନଙ୍କର ଫଟୋ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରରେ ଆସିଯାଉଛି ତାକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ଅସମାହିତ ପ୍ରଶ୍ନ। ଏହା କୌଣସି ଭୌତିକ ବିଷୟ ଭାବି କେତେବେଳେ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ଏହାର ଚମତ୍କାରିତା ଦେଖି ପାଖେଇ ଆସୁଛନ୍ତି।

ଏହା ଏକ ଫୋନ୍ ବୋଲି ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ସହ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଉଛି। ଦୁର୍ଗମ ବଣ୍ଡାଘାଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋବାଇଲ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ ଯୋଗାଯୋଗର ଏହି ଆଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ରଟିକୁ ନେଇ ଉତ୍କଣ୍ଠିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି ଜନଜାତି। ଯାଦୁ ଭଳି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ତୁରନ୍ତ ମୋବାଇଲରେ କଏଦ ହେଉଥିବାରୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଦେବତାଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ତୁଳନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଜନଜାତି ଲୋକଙ୍କୁ ମୋବାଇଲର ବ୍ୟବାହାର ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଇବା ସହ ସେବା ପହଞ୍ଚାଇ ପାରିଲେ ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ସୁଗମ ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି।

ପଢନ୍ତୁ: ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଶୁଦ୍ଧ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ ଟ୍ରମ୍ପ

Related posts

ସମଲିଙ୍ଗି ସମ୍ପର୍କରେ କିଏ କାହାର ‘ଚୁମ୍ବକ’

Ratnamani Maharana

ସରକାରୀ ଚାକିରି ଆବେଦନ ପାଇଁ ଆଉ ଦରକାର ପଡ଼ିବନି ଜାତି, ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର

Ratnamani Maharana

୧୪ ଯାଏ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା

Ratnamani Maharana

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More