News

୨୦୧୮ ବଜେଟ୍ :କୃଷକଙ୍କଠୁ ନେଇ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁହାଇବ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଉପହାର

ଅରୁଣ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଲୋକସଭାରେ ୨୦୧୮ ସାଧାରଣ ବଜେଟ ଘୋଷଣା

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଲୋକସଭାରେ ୨୦୧୮ ସାଧାରଣ ବଜେଟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଜେଟଲୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ଆରମ୍ଭରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଦି ସରକାର ଦେଶରେ କେତେକ ମୌଳିକ ସୁଧାର କରିଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସୁଧାର ଆସିଛି । ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ପରୋକ୍ଷ କର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅନେକ ପରିଲକ୍ଷିତ ସୁଧାର ଆସିଛି । ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଫଳରେ ନଗଦ ଦେଣନେଣ କମ ହୋଇଛି । ଆମ ସରକାର ଗରିବ ଏବଁ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ବର୍ଗର ଲୋକମାନଙ୍କ ଜାବନଶୈଳୀକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଛି । ଜେଟଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୩୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଜନ ଔଷଧି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶସ୍ତାରେ ଔଷଧ ମିଳୁଛି । ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ମିଳୁଛି । ଆମର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ୮ ପ୍ରତିଶତ ଗତିରେ ବଢୁଅଛି ।୨୦୧୮-୧୯ ରେ ଏହା ୭.୨ ରୁ ୭.୫ ମଧ୍ୟରେ ରହିବ ବୋଲି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦୃଢ଼ୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୮ ବଜେଟ୍ ମୁଖ୍ୟାଂଶ

୧-ଆମ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୬ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ସାମିତ କୃଷକ । ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଣ କୃଷି ବଜାରର ବିକାଶ କରାଯିବ ।
୨- ଦେଶରେ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ କୃଷକ ମାନଙ୍କର ଆୟକୁ ଦୁଇ ଗୁଣ କରାଯିବ ।
୩- ଦିଲ୍ଲୀରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ୟୁପି,ହରିୟାଣା ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗ ନିଆଯିବ ।
୪-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ । ୧୬୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗରେ ୪ କୋଟି ପରିବାରକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ଦିଆଯିବ ।
୫-୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଗରିବଙ୍କୁ ଘର ଦିଆଯିବା ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ସହରାଞ୍ଚଳରେ ୩୭ ଲକ୍ଷ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକୁ ମଞ୍ଜୁର ଦିଆଯାଇଛି ।
୬-ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ୨୨୦୦୦ ହାଟକୁ କୃଷକ ବଜାରରେ ରୂପାନ୍ତରଣ କରାଯିବ ।୭-ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ୮ ପ୍ରତିଶତ ରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ।୮-ଖରିଫ ଋତୁରେ ଫସଲର ନ୍ୟୁନତମ ମୂଳ୍ୟକୁ ୧.୫ ଗୁଣ କରାଯାଇଛି ।୯-ଆଳୁ-ପିଆଜ ପାଇଁ ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯିବ ।୧୦-୧୨୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଉଁଶ ମିସନ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ୧୧-ମତ୍ସ୍ୟଜୀବି ଓ ପଶୁପାଳକଙ୍କୁ  କୃଷକ ଭାବେ କେଡ୍ରିଟ କାର୍ଡ ଦିଆଯିବ ।୧୨- କୃଷି କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ପାଇଁ ୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରାଯିବ ।୧୩-ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ ୬ କୋଟି ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି  ।୧୪-୨୦୧୮-୧୯ରେ ୨କୋଟି ଶୌଚାଳୟ ବନାଯିବ ।୧୫-ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅର୍ଥକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରାଯାଇଛି ।୧୬-ଗୋଆର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୪.୩୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ।୧୭-ଏହି ବର୍ଷ ୧.୭୫ କୋଟି ଘରକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ଦିଆଯିବ ।୧୮-କୃଷି ବଜାର ପାଇଁ ୨୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯିବ  ।୧୯–ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକୁ ୧୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟିତ କରାଯିବ ।୨୦-ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୮ କୋଟି ଗରିବ ମହିଳାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ  ।
୨୦୧୮ ବଜେଟ୍ :କୃଷକଙ୍କଠୁ ନେଇ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁହାଇବ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଉପହାର Arun jaitley
ପଢନ୍ତୁ ;

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସକାଳୁ ଉଠି ଖାଲି ପେଟରେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କି କି ଲାଭ ମିଳେ

Related posts

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବସ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକ

Krishna Kumar Manoj

ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ ଇ-ପୋର୍ଟାଲର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ

Krishna Kumar Manoj

ଅଯୋଧ୍ୟା ଜମି ବିବାଦ ମାମଲା:ଅକ୍ଟୋବର ୨୯ରୁ ହେବ ଶୁଣାଣି

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More