News

କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ନିଯୁକ୍ତି ବୋର୍ଡକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ନିଯୁକ୍ତି ବୋର୍ଡ (ଏଏସଆରବି)କୁ ମଞ୍ଜୁରି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ବିବରଣୀ :

  • ଏଏସଆରବିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତିନି ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ  ଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ । ବୋର୍ଡରେ ଜଣେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ତିନି ଜଣ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ ।
  • ଏଏସଆରବିର ସଦସ୍ୟ ତିନି ବର୍ଷର ଅବଧି କିମ୍ବା  ୬୫ ବର୍ଷର ବୟସ ପୂରଣ କଲେ, ଯାହା ବି ପ୍ରଥମେ ହୋଇଥିବ, ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବେ ।
  • ସ୍ୱାୟତ୍ତତା, ଗୋପନୀୟତା, ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ ଏଏସଆରବିର ପ୍ରଭାବୀ ପରିଚାଳନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହାକୁ ଆଇସିଆରଠାରୁ ପୃଥକ କରିଦିଆଯିବ । କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନ କୃଷି ଗବେଷଣା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସହିତ ଏହାକୁ ଯୋଡ଼ି ଦିଆଯିବ ।
  • ଏଏସଆରବିର ବଜେଟ ମଧ୍ୟ ଆଇସିଏଆରଠାରୁ ପୃଥକ କରାଯାଇ କୃଷି ଗବେଷଣା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନକୁ ଅଣାଯିବ । ଏଏସଆରବିର ସଚିବାଳୟରେ ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରଶାସନିକ କର୍ମଚାରୀ ରହିବେ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରଶାସନିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିବ ।

ପ୍ରଭାବ :

ଜଣେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ତିନି ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ସଂସ୍ଥା ଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଏଏସଆରବିର କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଚାଲିପାରିବ । ଏହି କାରଣରୁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ, ଯାହା କୃଷି ସମୁଦାୟ ଏବଂ କୃଷି ଲାଗି ଲାଭଜନକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଦେଶରେ କୃଷି ଗବେଷଣା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରମୁଖ ଏଜେନ୍ସି ଆଇସିଏଆରରେ ବିଭିନ୍ନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦବୀରେ ପ୍ରତିଭାବାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ପାରଦର୍ଶୀ ଏବଂ କୁଶଳ ଢଙ୍ଗରେ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ ।

ପଢନ୍ତୁ; ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରକୁ ଧନ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଭଗବାନ କେଉଁ ସଙ୍କେତ ଦେଇ ଥାଆନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ?

Related posts

ଆଜି ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ପୁଅ ବାହାଘର

ENO Beuro

ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଆୟ ଦିନକୁ ୩୦୦ କୋଟି,ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ହେଲେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ଧନୀ

ENO Beuro

କଟକ ସହରରେ ଘଟିଛି ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment