VASTU

ଛାତ୍ରମାନେ ସର୍ବଦା କେଉଁ ସବୁ କଥାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ ? 

ଛାତ୍ରମାନେ କେଉଁ କାମରୁ  ସର୍ବଦା ଦୁରେଇ ରହିବା ଭଲ

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଅନୁସାରେ ଏମିତି ଅନେକ କଥା ଅଛି ଯାହା ଆମେ ମାନି ନ ଥାଉ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆମେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଥାଉ । ତାଙ୍କ କଥା ମାନିବା ଦ୍ଵାରା ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ସହଜ ଓ ସରଳ କରିଦିଏ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ଏହି ନୀତି ଆଜି ବି ଆମ ଜୀବନ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ଅଟେ ।

କ୍ରୋଧ :- କ୍ରୋଧ ମଣିଷର ପରମ ଶତ୍ରୁ ଅଟେ । ଏହି ସମୟରେ ଛାତ୍ରଟି ନିଜ ସତ୍ୟତା ଓ ତାର ଆଦର୍ଶକୁ ଭୁଲିଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ସର୍ବଦା ଛାତ୍ରମାନେ ଏହି କ୍ରୋଧ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ପାଇଁ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

କ୍ରୋଧରେ ମଣିଷ କ ‘ ଣ କଟିଥାଏ ସେ ନିଜେ ବି ଜାଣି ନ ଥାଏ ? କ୍ରୋଧରେ ସେ ନିଜର ହିତାହିତ ଜ୍ଞାନ ଭୁଲି ଯାଇଥାଏ । ତେବେ ସମସ୍ତେ କ୍ରୋଧ କରିବା କଥା ନୁହଁ କିନ୍ତୁ ବିଶେଷ ଜାରି ଛାତ୍ରମାନେ କ୍ରୋଧ କରିବା ଉଚିତ ନୁହଁ ।

ମନୋରଞ୍ଜନ :-  ଏହି ମନୋରଞ୍ଜନ ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସ ପାଇଁ ଅଟେ ତେଣୁ ଏହାକୁ ଛାତ୍ର ଅବସ୍ଥାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ମନୋରଞ୍ଜନ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷାର ବାଧକ ହେଇଥାଏ ।

ଲୋଭ :- ଲୋଭ ସବୁ ଅନର୍ଥର ମୂଳ କାରଣ । ନିଜର ଲୋଭ ସର୍ବଦା ଶିକ୍ଷାର ବାଧକ ହେଇଥାଏ ତେଣୁ ଏହା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଛାତ୍ରମାନେ ଦୂରରେ ରହିବା ଭଲ ।

ନିଦ :- ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ନିୟମିତ ଦରକାର ସମୟ ଶୋଇବା ଭଲ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଦ୍ୟା ସ୍ମରଣ କରିବାକୁ ସହଜ ହୁଏ ।

ସେବା ଓ ବ୍ୟବହାର :- ସର୍ବଦା ବଡ଼ଙ୍କ ସେବା କରିବା ଓ ଭଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀକୁ ମାର୍ଜିତ କରିଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ନିର୍ମାଣ ହେବ ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀଙ୍କ ବାୟୋପିକ

Related posts

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ କାମ

ENO Beuro

କ’ଣ କହେ ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରର ବାସ୍ତୁ ଜାଣନ୍ତୁ?

ENO Beuro

କେଉଁ ଦିଗରେ ବାଲକୋନିି ରହିଲେ ମିଳିଥାଏ ଶୁଭ ଫଳ! ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More