VASTU

ଛାତ୍ରମାନେ ସର୍ବଦା କେଉଁ ସବୁ କଥାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ ? 

ଛାତ୍ରମାନେ କେଉଁ କାମରୁ  ସର୍ବଦା ଦୁରେଇ ରହିବା ଭଲ

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଅନୁସାରେ ଏମିତି ଅନେକ କଥା ଅଛି ଯାହା ଆମେ ମାନି ନ ଥାଉ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆମେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଥାଉ । ତାଙ୍କ କଥା ମାନିବା ଦ୍ଵାରା ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ସହଜ ଓ ସରଳ କରିଦିଏ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ଏହି ନୀତି ଆଜି ବି ଆମ ଜୀବନ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ଅଟେ ।

କ୍ରୋଧ :- କ୍ରୋଧ ମଣିଷର ପରମ ଶତ୍ରୁ ଅଟେ । ଏହି ସମୟରେ ଛାତ୍ରଟି ନିଜ ସତ୍ୟତା ଓ ତାର ଆଦର୍ଶକୁ ଭୁଲିଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ସର୍ବଦା ଛାତ୍ରମାନେ ଏହି କ୍ରୋଧ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ପାଇଁ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ।

କ୍ରୋଧରେ ମଣିଷ କ ‘ ଣ କଟିଥାଏ ସେ ନିଜେ ବି ଜାଣି ନ ଥାଏ ? କ୍ରୋଧରେ ସେ ନିଜର ହିତାହିତ ଜ୍ଞାନ ଭୁଲି ଯାଇଥାଏ । ତେବେ ସମସ୍ତେ କ୍ରୋଧ କରିବା କଥା ନୁହଁ କିନ୍ତୁ ବିଶେଷ ଜାରି ଛାତ୍ରମାନେ କ୍ରୋଧ କରିବା ଉଚିତ ନୁହଁ ।

ମନୋରଞ୍ଜନ :-  ଏହି ମନୋରଞ୍ଜନ ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସ ପାଇଁ ଅଟେ ତେଣୁ ଏହାକୁ ଛାତ୍ର ଅବସ୍ଥାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ମନୋରଞ୍ଜନ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷାର ବାଧକ ହେଇଥାଏ ।

ଲୋଭ :- ଲୋଭ ସବୁ ଅନର୍ଥର ମୂଳ କାରଣ । ନିଜର ଲୋଭ ସର୍ବଦା ଶିକ୍ଷାର ବାଧକ ହେଇଥାଏ ତେଣୁ ଏହା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଛାତ୍ରମାନେ ଦୂରରେ ରହିବା ଭଲ ।

ନିଦ :- ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ନିୟମିତ ଦରକାର ସମୟ ଶୋଇବା ଭଲ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଦ୍ୟା ସ୍ମରଣ କରିବାକୁ ସହଜ ହୁଏ ।

ସେବା ଓ ବ୍ୟବହାର :- ସର୍ବଦା ବଡ଼ଙ୍କ ସେବା କରିବା ଓ ଭଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀକୁ ମାର୍ଜିତ କରିଥାଏ ।

ଛାତ୍ରମାନେ ସର୍ବଦା କେଉଁ ସବୁ କଥାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ଜାଣନ୍ତୁ ?  chanakya 1

ପଢନ୍ତୁ ;

ନିର୍ମାଣ ହେବ ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀଙ୍କ ବାୟୋପିକ

Related posts

ପ୍ରତିଦିନ ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପଢିଲେ,ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା! ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହନୁମାନ ଚାଳିଶା ପାଠ କରିବାର ବିଧି ଓ ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ବସ୍ତୁ ଘରେ ରଖିଲେ ଶୁଭ ଫଳ ମିଳିଥାଏ?

ENO Beuro

ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ପିଛା ଛାଡୁନି ,ଏହି ଗଛର ପତ୍ରର ଉପାୟ ଫିଟାଇ ଦେଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More