EnewsOdia.Com

ମିଳିଲାନି ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମର ପତ୍ତା

ଭାରତର ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌କୁ ଠାବ କରିବାରେ ପୁଣି ଥରେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକୀୟ ମହାକାଶ ଏଜେନ୍‌ସି ବିଫଳ ହୋଇଛି। ନାସା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ର ଅବତରଣ ସ୍ଥଳର ଫଟୋଗୁଡ଼ିକରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ ବିକ୍ରମ  ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ। ନାସାର ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ ଛାଇ ପଡ଼ିଥିବା କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରହି ଯାଇଥିବାରୁ ଦେଖାଯାଉଥାଇ ନ ପାରେ। କିମ୍ବା ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକୀୟ ସ୍ପେସ୍‌ ଏଜେନ୍‌ସି ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ବାହାରେ ବିକ୍ରମ ରହିଯାଇଥାଇ ପାରେ।

ମହାକାଶ ଏଜେନ୍‌ସି ବିକ୍ରମ ଠାରୁ ଯୋଗାଯୋଗ ହରାଇବା ପର ଠାରୁ ଲୁନାର୍‌ ରିକୋନେସାନ୍‌ସ୍‌ ଅର୍ବିଟର୍‌ ସହାୟତାରେ ନାସା  ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର୍‌ର ଅବସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଥର ଉଦ୍ୟମ କରି ସାରିଲାଣି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୭ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ ତାରିଖ ଦିନ ବିକ୍ରମ ଅବତରଣ ସ୍ଥଳ ଅଞ୍ଚଳ ଉପର ଦେଇ ଲୁନାର୍‌ ରିକୋନେସାନ୍‌ସ୍‌ ଅର୍ବିଟର୍‌ ଉଡ଼ିଯାଇଛି। ଉଭୟ ଥର ଲୁନାର୍‌ ରିକୋନେସାନ୍‌ସ୍‌ ଅର୍ବିଟର୍‌ ଅବରତଣସ୍ଥଳ ଅଞ୍ଚଳର ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛି। କିନ୍ତୁ, ସେ ଫଟୋଗୁଡ଼ିକୁ ବିଶ୍ଲେଷଣ କରିବା ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ବିକ୍ରମକୁ ଠାବ କରାଯାଇ ପାରି ନାହିଁ।

ପଢନ୍ତୁ: ଦୀପାବଳି ପାଇଁ ମିଠା ନାଁରେ ତିଆରି ହେଉଛି ଜହର

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଧନୀ ତାଲିକାରେ ସବୁଠୁ ଧନୀ ନବୀନ

Ratnamani Maharana

ଜିଓ ଲଞ୍ଚ କଲା ଜିଓଟିଭି କ୍ୟାମେରା

Ratnamani Maharana

ବନ୍ଦ ହେବ IDEA ଓ ଭୋଡାଫୋନ୍‌!

Ratnamani Maharana

ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଶୁଦ୍ଧ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ ଟ୍ରମ୍ପ

Ratnamani Maharana

ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମକୁ ନମାନି ରାସ୍ତାରେ ଷ୍ଟଣ୍ଟ

Ratnamani Maharana

ମାନିଲେନି ବିଡିଏର ପାର୍କିଂ ଫି’ ଆଦାୟ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ନିର୍ଭୟରେ ଆଦାୟ କଲେ ଫି’

Ratnamani Maharana