• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆପଣ ବେଶି ଦିନ ଧରି ପୁରୁଣା ଟୁଥ୍ ବ୍ରସ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ !
LIFESTYLE

ଆପଣ ବେଶି ଦିନ ଧରି ପୁରୁଣା ଟୁଥ୍ ବ୍ରସ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ !

ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଗୋଟିଏ ବ୍ରସ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ବେଶି ଦିନର ପୁରୁଣା ଟୁଥ୍ ବ୍ରସ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି , ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ । ଏପରି କିରବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତରେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଜମି ଯାଏ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ ।

ଆଉ ଏକ କଥା ହେଲା ଏହା ଫଳରେ ଦନ୍ତ କ୍ଷୟ ବି ଘଟିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବି ବାହାରେ । ଏଣୁ ମନେ ରଖନ୍ତୁ, ଅତି ବେଶିରେ ଏକ ବ୍ୟବହୃତ ଟୁଥବ୍ରସକୁ ତିନି ମାସ ଯାଏଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ତାପରେ ନୂଆ ଟୁଥବ୍ରସର ଉପଯୋଗ କରିଲେ ଭଲ ।

ଦିନସାରା ଆମେ ଏଭଳି କିଛି କ୍ରିୟାକଳାପରେ ଜଡ଼ିତ ହେଉ. ଯାହା ମଧ୍ୟ ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ସଂପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଅନେକ ଲୋକ ।

ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧକୁ ନେଇ ବହୁ ଲୋକ ଚିନ୍ତାରେ ଥାଆନ୍ତି । କାରଣ ସେମାନେ କାହା ସହ ଠିକ୍ ଭାବେ କଥା ହୋଇପାରନ୍ତି ନା, କାହା ପାଖରେ ବସାଉଠା କରିପାରନ୍ତି । ସେମାନେ ଏହାର ପ୍ରତିକାର ଲାଗି ଡେଣ୍ଟାଲ୍ ସର୍ଜନଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି ,ହେଲେ ଏହାର ମୂଳ କାରଣ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ଧାରଣା ଯେ ପାଟିକୁ ଠିକ୍ ଭାବେ ପରିଷ୍କାର ନ କରିଲେ ଅଥବା ଭୁଲ୍ ଖାଦ୍ୟାଭ୍ୟାସ ହେତୁ ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ।

ଆମେରିକାନ୍ ଡେଣ୍ଟାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ନ କରିଲେ, ପାଟି ଶୁଖିଲା ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ଫଳରେ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ ।

ଆପଣ ବେଶି ଦିନ ଧରି ପୁରୁଣା ଟୁଥ୍ ବ୍ରସ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ! toothbursh

 

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆପଣ ଖାଲି ପେଟ ରେ ଚା’ ପିଅନ୍ତି କି ? ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଖାଲି ପେଟ ରେ ଚା’ ପିଇଲେ କଣ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ

Related posts

ତ୍ୱଚାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଆଣିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ଘିକୁଆଁରି! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଅନେକ ଉପକାରୀ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

Krishna Kumar Manoj

ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ ଉପକାରୀ “ଆଚାର” ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ଉପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ କଣ ରହିଛି ?

Krishna Kumar Manoj

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମାଠିଆ ପାଣି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପାଦେୟ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More