News

ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇ ନାହିଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପରଂପରା

ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇ ନାହିଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପରଂପରା

ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିନାହିଁ । ଏଣୁ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପରଂପରା ଏବେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ନିକଟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବାଣୀବିହାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ଅଟକା ଯାଇଥିଲା । ପୁଣି ଗତ ଶନିବାର କଟକ ମହାନଦୀ ବିହାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ ଏକ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ନୂଆବଜାର ଗାନ୍ଧୀପଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଚାପା ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।

ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ଣରେ ଗାନ୍ଧୀପଲ୍ଲୀର ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ବିବାହ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ କେହି ଜଣେ ଲୋକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ପୋଲିସ ଓ ମାନବାଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ସେଲ(ଏଚଆରପିସି)କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । ବର-କନ୍ୟାର ହାତଗଣ୍ଠି ପଡ଼ି ସଂପର୍କୀୟମାନେ ବନ୍ଦାପନା କରୁଥିବା ବେଳେ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ପୋଲିସ, ଏଚଆରପିସି ଓ ଉଦ୍ଧାର ଫାଉଣ୍ଡେସନ ବିବାହ ବେଦୀରେ ପହଞ୍ଚି ବିବାହ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ ଓ ଉଭୟ ବର-କନ୍ୟା ନାବାଳକ ଓ ନାବାଳିକା ହୋଇଥିବାରୁ ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇ ନାହିଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପରଂପରା

ପଢନ୍ତୁ, ତିବ୍ଦତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁ ଦଲାଇଲାମା ଆଜିଠୁ ୩ ଦିନିଆ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ

Related posts

ଚୀନର ବାଦଶାହା ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ହେବେ ଆଜୀବନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି !

ENO Beuro

ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପିତ

ENO Beuro

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଐତିହାସିକ ରାୟ: ତାଜମହଲରେ ନମାଜ ପଢିବା ମନା

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment