News

ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇ ନାହିଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପରଂପରା

ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିନାହିଁ । ଏଣୁ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପରଂପରା ଏବେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ନିକଟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବାଣୀବିହାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ଅଟକା ଯାଇଥିଲା । ପୁଣି ଗତ ଶନିବାର କଟକ ମହାନଦୀ ବିହାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଉ ଏକ ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ନୂଆବଜାର ଗାନ୍ଧୀପଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଚାପା ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ।

ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ଣରେ ଗାନ୍ଧୀପଲ୍ଲୀର ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ବିବାହ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ କେହି ଜଣେ ଲୋକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ପୋଲିସ ଓ ମାନବାଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ସେଲ(ଏଚଆରପିସି)କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । ବର-କନ୍ୟାର ହାତଗଣ୍ଠି ପଡ଼ି ସଂପର୍କୀୟମାନେ ବନ୍ଦାପନା କରୁଥିବା ବେଳେ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ପୋଲିସ, ଏଚଆରପିସି ଓ ଉଦ୍ଧାର ଫାଉଣ୍ଡେସନ ବିବାହ ବେଦୀରେ ପହଞ୍ଚି ବିବାହ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ ଓ ଉଭୟ ବର-କନ୍ୟା ନାବାଳକ ଓ ନାବାଳିକା ହୋଇଥିବାରୁ ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇ ନାହିଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପରଂପରା

ପଢନ୍ତୁ, ତିବ୍ଦତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁ ଦଲାଇଲାମା ଆଜିଠୁ ୩ ଦିନିଆ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ

Related posts

ରେଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ, କୋରିଆ ସହଯୋଗ ବୁଝାମଣା ନେଇ ଅବଗତ ହେଲେ କ୍ୟାବିନେଟ

ENO Beuro

ଲୋକପ୍ରିୟ ଭଜନ ଗାୟକ ଅରବିନ୍ଦ ମୁଦୁଲିଙ୍କ ପରଲୋକ !

ENO Beuro

ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବୋଫର୍ସ ବିବାଦ ! ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲା ସିବିଆଇ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More