EnewsOdia.Com

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଲାଇ ଲାମା ଚୟନ ନେଇ ଚୀନର ଦାବି

ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଚୀନ ନିଜ କତୃତ୍ଵ ଜାହିର କରିବାକୁ ବସିଛି । ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଳାଇ ଲାମା ଚୟନରେ କେବଳ ଚୀନ ହିଁ ହସ୍ତ କ୍ଷେପ କରିବା ନେଇ ଚୀନ ନିଜ ତରଫରୁ ସଫେଇ ଦେଇଛି । ଚୀନର ଏହି ବୟାନ ଆମେରିକାକୁ ଏକ ପ୍ରକାର କଡା ଜବାବ ଦେଇଛି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ତରଫରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା କି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଳାଇ ଲାମା ଚୟନ କେବଳ ତିବ୍ବତ ବାସୀ ହିଁ କରିପାରିବେ । ବେଜିଙ୍ଗ ଲୋକଙ୍କର ଏଥିରେ କୌଣସି ଭୂମିକା ରହିବ ନାହିଁ । ଆମେରିକା ଡିପ୍ଲୋମାଟ ସେମ ବ୍ରାଉନ ବ୍ରେକ ଧର୍ମଶାଳା ଠାରେ ଦଲାଇ ଲାମାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଥିଲେ କି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଳାଇଲାମ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ କେବଳ ତିବ୍ବତ ଲୋକଙ୍କର ହିଁ ଅଧିକାର ଅଛି । ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ତିବ୍ବତ ଧର୍ମ ସମ୍ପର୍କିତ ଘଟଣା ଅଟେ । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷେ ୮୪ ବର୍ଷୀୟ ଦଳାଇ ଲାମାଙ୍କ ଦେହ ପ୍ରାୟ ସମୟରେ ଖରାପ ରହୁଥିବାରୁ ଜୋରସୋରରେ ତାଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଖୋଜା ଚାଲିଛି । ୧୯୫୯ ମସିହାରେ ଚୀନ ଶାସକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଘୋର ବିଦ୍ରୋହ କରିବା ପରେ ହିଁ ଦଳାଇଲାମା ଏହି ଦେଶରୁ ନିର୍ବାସିତ ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କିନ୍ତୁ ସେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଧର୍ମଶାଳା ଠାରେ ଏକ ଆଶ୍ରମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ସେହି ଠାରେ ଅବସ୍ଥାନ କରୁଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ: ପାକିସ୍ତାନୀ ଅପପ୍ରଚାରକାରୀଙ୍କ ଗୁମର ଖୋଲିଲେ ୟୁରୋପୀୟ ପ୍ରତିନିଧି

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତ ଶେଷ କରି ଚେନ୍ନାଇରୁ କାଠମାଣ୍ଡୁ ଅଭିମୁଖେ ଜିନପିଙ୍ଗ

Ratnamani Maharana

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଏସ୍‌ଆରସିଙ୍କ ଚିଠି

Ratnamani Maharana

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବୀସ

Ratnamani Maharana

ରାଜନୀତି କରିବେ ସାଇନା ନେହୱାଲ

Ratnamani Maharana

ୱାଇଫାଇ ସହ ଯୋଡି ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବିଧାନସଭା

Ratnamani Maharana

ଦଳରେ ଗୌଣ ହେଉଛନ୍ତି ବିଧାୟକ-ମନ୍ତ୍ରୀ, ସିଏମଓ ଏବେ ସବୁକିଛି

Ratnamani Maharana