LIFESTYLE

କଣ ଆପଣ ବି ଅଧିକ ଚାଇନିଜ ଫୁଡ ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ ରୋଗରେ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି

କଣ ଆପଣ ବି ଅଧିକ ଚାଇନିଜ ଫୁଡ ଖାଉଛନ୍ତି କି

ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ, ଛୋଟ ଛୁଆ ଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଚଟ୍ ପଟି ଖାଦ୍ୟ ଭଲଲାଗେ । ବିଶେଷ କରି ଚାଇନିଜ ଫୁଡ ଖାଇବାକୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି । ଚାଇନିଜ ଫୁଡ ଯଥା : ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ନୁଡୁଲସ , ପାସ୍ତା , ମାଞ୍ଚୁରିୟାନ , ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଚିଲ୍ଲି ଆଇଟମ ବଜାରରେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଓ ସହଜରେ ମିଳିପାରୁଛି । ଏସବୁକୁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ମଧ୍ୟ ଖୁବ ସହଜ ଓ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ବିନିମୟରେ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଯେ କ୍ଷତିକାରଣ ହୋଇଥାଏ, ତାହା ଆପଣ ବିଶ୍ଵାସ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଚାଇନିଜ୍ ଫୁଡ୍ ରେ ସାଧାରଣତଃ ଫ୍ୟାଟ୍ ବଢାଇବା ମାତ୍ରା ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ମିଶିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅଚାନକ୍ ମାଂସପେଶୀ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥାଏ । ଯାହା ମୋନୋସୋଡିୟମ୍ ଗ୍ଲୁଟାମେଟ ବା ଏମଏସଜି ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏଥିରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ସୋଡିୟମର ପରିମାଣରେ ମିଶିକରି ଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଉପରେ ଏହା କିଭଳି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ?

ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି

  • ଯଦି ଆପଣ ଏମଏସଜିର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ତେବେ ତାହା କେବେ ଭଲ ହୋଇ ନଥାଏ । ଯାହା ପ୍ରଭାବରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଭୋକ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କର ଶିରାପ୍ରଶିରା ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଯାହାଫଳରେ ମୁଣ୍ଡ ବ୍ୟଥା ଓ ବ୍ୟବହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଦି ସମସ୍ୟା ଆଦି ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।
  • ଚାଇନିଜ୍ ଫୁଡରେ ଫିଟୋଏଷ୍ଟ୍ରୋଗେନ’ର ପରିମାଣ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଯୋଗୁଁ ବ୍ରେଷ୍ଟ କ୍ୟାନସର,ନପୁଂସକତା, ସେକ୍ସ ଇଚ୍ଛାରେ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆଦି ବହୁ ବଡ ବଡ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।
  • ଚାଇନିଜ୍ ଫୁଡ୍ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଏଥିରେ ସୋଡିୟମ ଗ୍ଲୁଟାମେଟ’ର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥିବା ହେତୁ ଆପଣ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ।
  • ଏହି ଖାଦ୍ୟରେ ‘ସୋୟା ଫାଇଟେଟ’ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଯାହା ଶରୀରର ପାଚନକ୍ରିୟାକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଯେଉଁକାରଣରୁ ପେଟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ଆଦି ଦେଖାଯିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।
  • ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ହୃତପିଣ୍ଡକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏହା ନିଃଶ୍ୱାସ ଓ ପ୍ରଶ୍ୱାସର ଗତିକୁ ସ୍ୱଭାବିକଠାରୁ ଆହୁରୀ ତିବ୍ର କରିଦେଇଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ ଲାଗିବା ସହ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି ।
  • ଏହିସବୁ ସମସ୍ୟାକୁ ଛାଡିଦେଲା ପରେ ଚାଇନିଜ୍ ଫୁଡ୍ ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଯେପରିକି ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରିବା, ବାନ୍ତି ଲାଗିବା, ହାଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବା, ଝାଳ ବାହାରିବା ଆଦି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

କଣ ଆପଣ ବି ଅଧିକ ଚାଇନିଜ ଫୁଡ ଖାଉଛନ୍ତି କି

ପଢନ୍ତୁ, ରୋଷେଇ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏହି ପତ୍ରର ଜୁସରେ ରହିଛି ଚମତ୍କାରୀ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ

Related posts

ନିୟମିତ ଲେମ୍ବୁପାଣି ପିଉଛନ୍ତି କି? ସାବଧାନ! ନଚେତ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ

ENO Beuro

ମାଇଗ୍ରେନ୍‌ ସମସ୍ୟାରୁ ଉପଶମ ପାଇବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜନ୍ମ ବାର ଅନୁସାରେ ନାରୀମାନଙ୍କର ସ୍ଵଭାବ କଣ ରହିଥାଏ ?

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment