LIFESTYLE

ଉଦର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଓ ରୋଗ ପ୍ରତିଶୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ ଚକୋଲେଟ

ପ୍ରୋଟିନ ଭାର ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ , ଯେମିତି ବାଦାମ , ଦହି , କ୍ଷୀର , ମାଛ , ମାଂସ , ଚକୋଲେଟ ଇତ୍ୟାଦି ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ସହିତ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋଟିନ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିଶୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରେ । ଚକୋଲେଟରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଟ୍ରିପ୍ଟୋଫାୟନ ଥାଏ , ଏଥିରେ ଥିବା ଏମିନୋ ଏସିଡ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରୋଟିନ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ।

ଆମେରିକାରେ ଥିବା ଲୁଇସରେ ସ୍ଥିତ ୱାଶିଂଟନ ସ୍କୁଲ ଅଫ ମେଡିସିନରେ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରୋଫେସର ମାର୍କୋ କୋଲୋନା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚକୋଲେଟ ଥିବା ଲେଇକ୍ଟୋବାରିସଲ ରେୟୁଟେରୀ ପେଟରେ ରହିଥିବା  ଜୀବାଣୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ , ଯାହା ଫଳରେ ପେଟ ଭିତରେ ହେଉଥିବା ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ ଓ ରୋଗ ପ୍ରତିଶୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ।

ଉଦର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରରୁ ମୁକ୍ତି ଓ ରୋଗ ପ୍ରତିଶୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ ଚକୋଲେଟ

ପଢନ୍ତୁ, ବିଖ୍ୟାତ ନାଟ୍ୟକାର ଅନନ୍ତ ଓଝା ନିଜର ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ଭିକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି

Related posts

ଶୀତ ଋତୁରେ ସାଜସଜା ସହିତ ଘରକୁ ଉଷୁମ ରଖିବାର ପ୍ରକୃତିକ ଉପାୟ

ENO Beuro

କୋମଳ ଓ ସୁନ୍ଦର ତ୍ଵଚା ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଲଗାନ୍ତୁ ମୁଲତାନୀ ମାଟି

ENO Beuro

ସୁସ୍ଥ, ସୁନ୍ଦର ଓ ଘନ କେଶ ପାଇବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ? ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ କଞ୍ଚା ପିଆଜ ରସ

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More