News

‘ମୋ ବସ’ ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

mobus

ଆଜି ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେଲା “ମୋ ବସ” ସେବା । ହକି ବିଶ୍ବକପ ପୂର୍ବରୁ ରାଜଧାନୀ, କଟକ ଓ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୦୦ ନୂଆ ସିଟି ବସ ଗଡିବ । କ୍ୟାପିଟାଲ ରିଜିଅନ ଅର୍ବାନ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଅଧିନରେ ଏହି ସବ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଆଜି ଏହି ବସ ସେବାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିମାନ ବନ୍ଦର ନିକଟରୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

mobus

ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ବସଗୁଡିକ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କଟକ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ପୁରୀକୁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବ । ମୋଟ ୨୦୦ଟି ବସ ଯାତ୍ରା କରିବା ନେଇ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮ଟି ରୁଟରେ ୧୦୦ ଟି ବସ ଚଳାଚଳ ହେବ । ପ୍ରତି ୧୦ ମିନିଟରେ ବସ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ରାତି ୧୦ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବସ ଚଳାଚଳ କରିବ । ଏଥିରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ବସରେ ସିସି କ୍ୟାମେରା, ଅଟୋମେଟିକ ସେନସର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଇତ୍ୟାଦି ରହିଛି ।

ତେବେ ସିଟି ବସ ବଦଳରେ ଏହି ବସଗୁଡ଼ିକ ଚଳାଚଳ କରିବା ଫଳରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ରାଜଧାନୀବାସୀ ବିଶେଷଭାବେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ।

ପଢନ୍ତୁ;  ନିୟମିତ ଲିପଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ସଠିକ୍ ପ୍ରଣାଳୀ

Related posts

ପିଆଜ ଆଣିଛି ସଙ୍କଟ : ଚାରି ମାସ ଧରି ଦର ଅସ୍ଥିର

ENO Beuro

ଆଖି ବୁଜିଲେ ପ୍ରାଣକୃଷ୍ଣ, ପମ୍ପ୍ ହାଉସ୍ ପାଇପରେ ୭ ଘଣ୍ଟା ଫସି ଚର୍ଚାରେ ଥିଲେ

ENO Beuro

ବିଶ୍ଵର ପ୍ରଥମ ହାତ ବନ୍ଧା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଲଞ୍ଚ କଲା ଚୀନ

Ratnamani Moharana

Leave a Comment