LIFESTYLE

ସନ୍ତୁଳିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନଡିଆକୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ

ନଡିଆ ଏକ ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ ଫଳ । ଏହାକୁ କଞ୍ଚା କିମ୍ବା ରାନ୍ଧିକି ଖାଇପାରିବା । ସନ୍ତୁଳିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନଡିଆକୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ । ନଡିଆରେ ବିଭିର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନଡିଆ ବିଷୟରେ କିଛି କଥା।

• ଅମ୍ଳପିତ୍ତ ରୋଗ ପାଇଁ ନଡିଆ ଖୁବ ଉପକାରୀ ।  ଯଦି ଜଣେ ଅମ୍ଳପିତ୍ତ ରୋଗୀ ଏହାର ପାଣିକୁ ଖାଇସାରିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ପିଇବେ କିମ୍ବା ନଡିଆ ଖାଇବେ ତେବେ ଉପକାର ମିଳିବ ।

• ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନଡିଆ ପାଣିକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।  ଚକ୍ଷୁ ଡୋଳା ଲାଲ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ, ସେଥିରୁ ପାଣି ଗଡୁଥିଲେ କିମ୍ବା ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧୁଥିଲେ ପଇଡ ପାଣିରେ ଆଖି ଧୋଇଲେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

• ପାଟିରେ ଘା ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ତେବେ ଗରମ ଭାତରେ ନଡିଆ ରସ ମିଶାଇ କିଛି ଦିନ ଖାଇଲେ ଏହା ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।

• ନଡିଆ ରସକୁ ଫାଟିଥିବା ଓଠରେ ଲଗାଇଲେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

• ମୁହଁରୁ ବିଭିନ୍ନ କଳା ଦାଗ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଇଡ ପାଣିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ଉଠି ପଇଡ ପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା କଳା ଦାଗ ହଟିଥାଏ । ଏଥିସହ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତ୍ୱଚା ଆଣିଥାଏ । ହାଡଫୁଟି ଭଳି ରୋଗର ଦାଗ ମଧ୍ୟ ନଡିଆ ପାଣି ଦ୍ଵାରା ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ ।

ସନ୍ତୁଳିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ନଡିଆକୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ

ଜାଣନ୍ତୁ ସ୍ଵାଇନ ଫ୍ଲୁ ବିଷୟରେ

Related posts

ଏହି ୫ଟି କଥାରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଜୀବନସାଥୀ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତି କେତେ ସିରିୟସ ?

ENO Beuro

ମୋଟାପଣକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଦହିଭାତ! ଜାଣନ୍ତୁ ଦହିଭାତ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ENO Beuro

ଲିଭର ଫେଲର କାରଣ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More