LIFESTYLE

ଧନିଆ ପତ୍ରରେ ଅଛି ଔଷଧିୟ ଗୁଣ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ଆଜିକାଲି ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢେଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଧନିଆ ପତ୍ର ଅନ୍ୟତମ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ । ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଧନିଆରେ ରହିଥିବା କେତେକ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଶରୀରର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଧନିଆର ଉପକାରୀତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ।

୧-ଖାଇବା ପିଇବା ଅବହେଳା ପାଇଁ ପେଟ ଗ୍ୟାସ ହୋଇଥାଏ । ଶୀତ ଦିନରେ ଧନିଆ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।
୨- ଖାଇବା ପିଇବା ଅବହେଳା ହେଲେ ପେଟ ଖରାପ ହେବା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଧନିଆ ପତ୍ରକୁ ଚଟନୀ କରି ଖାଆନ୍ତୁ । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବଢାଇବ । ଯାହା ଫଳରେ ପେଟ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବେ।
୩- ଧନିଆ ପତ୍ରରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ ଏ, ସି ରହିଛି । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ । ଥଣ୍ଡା ଓ କାଶ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବେ ।
୪- ମଧୁମେହ ରୋଗ ପାଇଁ ଧନିଆ ପତ୍ର ଉପଯୋଗୀ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତର ଇନସୁଲିନ ମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ମଧୁମେହ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିଥାଏ।
୫ -ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ସମସ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଦେଖାଯାଉଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ଲାଗିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଧନିଆ ପତ୍ର ଖାଆନ୍ତୁ । ଧନିଆ ପତ୍ରରେ ରହିଥିବା ଭିଟାମିନ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟତା ହୋଇଥାଏ ।

ଧନିଆ ପତ୍ରରେ ଅଛି ଔଷଧିୟ ଗୁଣ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା coriander 1

ପଢନ୍ତୁ;

ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରୁ ମିଳିଥାଏ ବିଭିନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା

 

Related posts

କେବଳ ଜୁସ କି ସାଲାଡ ନୁହେଁ , ଅନେକ ରୋଗର ଔଷଧ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଖୁବ ଦରକାରୀ ଏ ଫଳ

Krishna Kumar Manoj

ଖରାଦିନେ ମେକଅପକୁ ନେଇ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଖରାଦିନେ ମେକଅପ କିପରି ନେବେ

Krishna Kumar Manoj

ଆଜିର ରାଶିଫଳ, ଯାଣନ୍ତୁ କେମିତି କଟିବ ଆପଣଙ୍କର ଦିନ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More