• Home
  • LIFESTYLE
  • ଧନିଆ ପତ୍ରରେ ଅଛି ଔଷଧିୟ ଗୁଣ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା
LIFESTYLE

ଧନିଆ ପତ୍ରରେ ଅଛି ଔଷଧିୟ ଗୁଣ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ଆଜିକାଲି ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢେଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଧନିଆ ପତ୍ର ଅନ୍ୟତମ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ । ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଧନିଆରେ ରହିଥିବା କେତେକ ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ଶରୀରର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଧନିଆର ଉପକାରୀତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ।

୧-ଖାଇବା ପିଇବା ଅବହେଳା ପାଇଁ ପେଟ ଗ୍ୟାସ ହୋଇଥାଏ । ଶୀତ ଦିନରେ ଧନିଆ ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।
୨- ଖାଇବା ପିଇବା ଅବହେଳା ହେଲେ ପେଟ ଖରାପ ହେବା ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଧନିଆ ପତ୍ରକୁ ଚଟନୀ କରି ଖାଆନ୍ତୁ । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ବଢାଇବ । ଯାହା ଫଳରେ ପେଟ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବେ।
୩- ଧନିଆ ପତ୍ରରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ ଏ, ସି ରହିଛି । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ । ଥଣ୍ଡା ଓ କାଶ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା ପାଇ ପାରିବେ ।
୪- ମଧୁମେହ ରୋଗ ପାଇଁ ଧନିଆ ପତ୍ର ଉପଯୋଗୀ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତର ଇନସୁଲିନ ମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ମଧୁମେହ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିଥାଏ।
୫ -ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ସମସ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଦେଖାଯାଉଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ଲାଗିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଧନିଆ ପତ୍ର ଖାଆନ୍ତୁ । ଧନିଆ ପତ୍ରରେ ରହିଥିବା ଭିଟାମିନ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟତା ହୋଇଥାଏ ।

ଧନିଆ ପତ୍ରରେ ଅଛି ଔଷଧିୟ ଗୁଣ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା coriander 1

ପଢନ୍ତୁ;

ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରୁ ମିଳିଥାଏ ବିଭିନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା

 

Related posts

ଲବଙ୍ଗରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଲବଙ୍ଗ ତେଲରେ ରହିଛି ଭରପୂର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ତେଲର କିଛି ଅନ୍ୟ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

Krishna Kumar Manoj

ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ଗୋଲାପ ପାଖୁଡା! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

କେମିକାଲ ହେୟାର କଲର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ କିପରି କେଶକୁ ରଙ୍ଗ କରିପାରିବେ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More