EnewsOdia.Com

ଇଣ୍ଟରନେଟରେ Coronavirus ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପଡିପାରେ ମହଙ୍ଗା

ଚୀନରେ ୧୭୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇସାରିଛି କୋରନା ଭାଇରସ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଭର୍ଚୁଆଲ ଦୁନିଆରେ ମଧ୍ୟ ଆସିସାରିଛି । ଆମେ ଏପରି ଏଥିପାଇଁ କହୁଛୁ କାରଣ ଗୁଗଲରେ କୋରନା ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଆପଣଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିପାରେ । ଆଣ୍ଟିଭାଇରସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଏବଂ ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫର୍ମ Kaspersky Lab ଏହାକୁ ନେଇ ଏକ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରିଛି । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗୁଗଲରେ କୋରନା ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା କାହିଁକି କ୍ଷତିକାରକ ?

 

Image result for coronavirus-searches-on-google"

ହ୍ୟାକିଂର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି ଆପଣ

ବର୍ତ୍ତମାନ କୋରନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇ ରହିଛି । ତେବେ ଏହି ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଲଗାତାର ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ କୋରନା ଭାଇରସଠୁ ବଂଚିବାର ଉପାୟ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଖୋଜିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋରନା ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ସର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ହ୍ୟାକର୍ସ ମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହ୍ୟାକ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି । ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁଗଲରେ କୋରନା ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । କାରଣ ହ୍ୟାକର୍ସ ମାନେ କୋରନା ଭାଇରସଠୁ ବଞ୍ଚିବାର ଟିପ୍ସ ନାମରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଫାଇଲ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରିପାରନ୍ତି । ଯେଉଁ ଫାଇଲରେ ଭାଇରସ କିମ୍ବା ମାଲୱେୟାର ଲୁଚିକି ରହିଥାନ୍ତି ।

ଭିଡିଓରେ ଲୁଚି ରହିଛି ଏଭଳି ଭାଇରସ

ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋରନା ଭାଇରସର ଭରପୁର ଫାଇଦା ଉଠାଇବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ କୋରନା ଭାଇରସଠୁ ବଞ୍ଚିବାର ଉପାୟକୁ ନେଇ ଏକ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଡାଉନଲୋଡ଼ ଓ ସେୟାର କରିବେ । ତେବେ ସତ୍ୟତା ହେଉଛି ଏହି ଭିଡିଓରେ କ୍ଷତିକାରକ ଟ୍ରୋଜନ ଭାଇରସ ଲୁଚି ରହିଛି । ତେବେ ସାଇବର ଆନାଲିଷ୍ଟ ଏହିଭଳି ୧୦ଟି ଭିଡିଓ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଭାଇରସ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନର ଡାଟା ଅତି ସହଜରେ ଚୋରି କରିପାରିବ ତାସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଥିବା ଡାଟାକୁ ଅତି ସହଜରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବ ।

Image result for coronavirus-searches-on-google"

କିପରି ଜାଣିବେ ଭାଇରସ ଫାଇଲ

ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିବା ସହିତ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିବାର ଉପାୟ ମଧ୍ୟ କହିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁଗଲରେ ଆପଣ କୋରନା ଭାଇରସ ବିଷୟରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଫାଇଲକୁ ଆଖିବୁଜି ଡାଉନଲୋଡ଼ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯେକୌଣସି ଫାଇଲକୁ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଲିଙ୍କର ଫାଇଲ ଏକ୍ସଟନସନକୁ ଭାଲାଭବେ ଦେଖନ୍ତୁ । ଯଦି କୌଣସି ଫାଇଲ କିମ୍ବା ଲିଙ୍କ .exe ବା .lnk ଅଛି ତାହେଲେ ଭୁଲରେ ବି ତାକୁ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଗୁଗଲ ବି ଜାରିକଲା ଆଲର୍ଟ

Image result for coronavirus-searches-on-google"

ନିକଟରେ କୋରନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଗୁଗଲ ମଧ୍ୟ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଠକାମୀ କିମ୍ବା ଭାଇରସ ଲିଙ୍କ ଚକ୍କରରେ ନପଡନ୍ତି । ଏହି ଫିଚର ସାହାଯ୍ୟରେ କୋରନା ଭାଇରସ ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗୁଗଲ WHO ଭଳି ଅଧିକାରୀକ ସୋର୍ସରୁ ସୂଚନା ଦେଉଛି । ସେଥିପାଇଁ ଗୁଗଲ WHO ସହିତ ବୁଝାମଣା ମଧ୍ୟ କରିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ଚୀନରୁ ନିଜ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆଣିବନି ପାକିସ୍ତାନ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ପୁଣି ଭାଇରାଲ ହେଲା ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର

Ratnamani Maharana

ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ

Ratnamani Maharana

ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଗଲେ ଷଣ୍ଢପଲ

Ratnamani Maharana

ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିବେଳେ ମୁଁ ନାବାଳକ ଥିଲି କହିଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ

Ratnamani Maharana

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀଳଚକ୍ର ବାନାରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ

Ratnamani Maharana

ଜହ୍ନକୁ ଯାଇ ୨୨ ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ ମହାକାଶଚାରୀ

Ratnamani Maharana