News

ଆସୁଛି ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବାତ୍ୟା ‘ଫନି’: ବଢୁଛି ଆଶଙ୍କା ଓ ଭୟ

ଓଡିଶା ମୁହାଁ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ‘ଫନି’ ।  ପୁରୀଠାରୁ ୪୫୦ କିଲୋମିଟର  ଦୂରରେ ରହିଛି । ଘଣ୍ଟାକୁ ୭ କିଲୋମିଟର  ବେଗରେ ‘ଫନି’ ଓଡିଶା ମୁହାଁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ‘ଫନି’ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ପୁରୀ ପାଖାପାଖି ସ୍ଥଳଭାଗରେ ଅତିକ୍ରମ କରିବ। ଏହି ସମୟରେ ପବନ ୧୭୦ରୁ ୧୮୦  ବେଗରେ ବହିବା ସହ ସ୍ଥଳ ବିଶେଷରେ ୨୦୦କିମି ପବନର ବେଗ ରହିବ। ‘ଫନି’ର ପ୍ରକୋପ ପୁରୀ, ଜଗତସିଂହପୁର ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲାରେ ବେଶୀ ରହିବ। ତେବେ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ପବନ ସହ ବର୍ଷା ହେବ।

‘ଫନି’ ତିତଲି  ଠାରୁ ବଡ କିନ୍ତୁ ଫାଇଲିନ  ଠାରୁ ଛୋଟ ଧରଣର ବାତ୍ୟା ଅଟେ। ଏହାସହ ‘ଫନି’ ୧୯୯୯ ମହାବାତ୍ୟା ଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଛୋଟ ରହିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ହୁଡହୁଡ ଭଳି ଫନିର ପ୍ରଭାବ ସମାନ ରହିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର କର୍ମକର୍ତ୍ତା। ଆଜି ଓ ଆସନ୍ତାକାଲି ମଧ୍ୟରେ ୭ଟି ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ  କରାଯାଇଛି। ସେହି ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡ଼ିକ ହେଲା- ଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ, ପୁରୀ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼ା ଓ କନ୍ଧମାଳ।

ପଢନ୍ତୁ: ବାତ୍ୟା ‘ଫନି’ ପାଇଁ ଓଡିଶାକୁ ୩୪୧ କୋଟି ସହାୟତା ଦେଲା କେନ୍ଦ୍ର

Related posts

ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ରାୟପୁରକୁ ବିମାନ ସେବା

ENO Beuro

ମୋଦିଙ୍କୁ ଚୋର କହି ଫସିଲେ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଦିବ୍ୟା ସ୍ପନ୍ଦନା

ENO Beuro

ରେଳ ବଜେଟରେ ଓଡିଶାକୁ ଅବହେଳା ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେଡିର ରେଳରୋକ୍ : ଓଡ଼ିଶାକୁ ୫,୨୫୨ କୋଟି

ENO Beuro

Leave a Comment