News

ଦିଗ ବଦଳାଇ ଓଡିଶା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଲା ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଫନି’

ଭୟାନକ ରୂପ ନେଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ଫନି ‘। ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ଫନି ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଭୀଷଣ ଓ ପରେ ଅତି ଭୀଷଣ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡରେ ପରିଣତ ହେବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି । ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଫନି ଦିଗ ଓ ଗତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଏହା ଉତ୍ତର ଓ ଉତ୍ତର- ପୂର୍ବ  ଦିଗରେ ଗତି କରିବା ସହ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ । ଏଥିଯୋଗୁଁ ତାମିଲନାଡୁ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ  ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ମେ ୧ ତାରିଖରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହ ପବନ ବହିବ ।

ଓଡିଶା ମୁହାଁ ହୋଇପାରେ ‘ଫନି’

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସନ୍ଦେହ କରୁଛି ଫନି ଓଡିଶା ମୁହାଁ ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଯଦି ଏ ଆଶଙ୍କା ସତ ହୁଏ ଏବେ ବାତ୍ୟା ପ୍ରକୋପରୁ ବର୍ତ୍ତୀ ପାରିବନି ଓଡିଶା।  ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ପୁରୀ ଠାରୁ ୧୩୧୧ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ବିଶାଖାପାଟଣାରୁ ପୁରୀ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେବେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବା ପରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ପାଖାପାଖି ୧୮୫ କିମି ବେଗରେ ପବନ ବୋହିବ । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ମେ ୨ ତିରଖରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ଅଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ।

ପଢନ୍ତୁ: କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟୁଛି ବିଜେଡ଼ି

Related posts

ମରଣ ମୁହଁରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ହେମାମାଳିନୀ !

ENO Beuro

ଏସ୍‌ବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅଧିକ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା ହେବାର ସୁବିଧା

ENO Beuro

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ଝଲସିଲା ସଂସଦ ଭବନ

Ratnamani Moharana

Leave a Comment