News

ତିତଲି ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

cm

ତିତଲି ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାର ଯୋଗେଇଦେବେ ସହାୟତ। ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ କୃଷି ଇନ୍ ପୁଟ୍ ସବସିଡି । ୩୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲେ ସବସିଡି ମିଳିବ । ହେକ୍ଟର ପିଛା ଅଣସେଚିତ ଜମି ପାଇଁ ୬୮୦୦ ଟଙ୍କା । ଜଳସେଚିତ ଜମି ପାଇଁ ୧୩ ହଜାର ୫ଶହ ଟଙ୍କା ସବସିଡି ମିଳିବ । ସବୁଦିନିଆ ଫସଲ ପାଇଁ ହେକ୍ଟର ପିଛା ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ।

cm

ମୃତ ଗାଈ ଓ ମଇଁଷିଙ୍କ ପାଇଁ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ । ମୃତ ଛେଳି ପାଇଁ ୩ ହଜାର ଓ କୁକୁଡ଼ା ପାଇଁ ମିଳିବ ୫୦ ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଆମ୍ବ, କଦଳୀ ଓ କାଜୁ ପାଇଁ ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସହାୟତା ମିଳିବ ।

୨୦୧୮ ଖରିଫ ବର୍ଷରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦୀ ଖରିଫ୍ କୃଷି ଋଣର ଅବଧି ବଢ଼ିବ । ଏହା ମିଡ଼ଅମ୍ ଟର୍ମ ଲୋନ୍ କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ । ତିତଲି ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ହାଇସ୍କୁଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଫି’ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ଫି’ ଛାଡ଼ କରାଯିବ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ଏଇମେଣ୍ଟାରି ସ୍କୁଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୁଇ ହଳ ସ୍କୁଲ ୟୁନିଫର୍ମ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ଦିଆଯିବ ।

ପଢନ୍ତୁ; ଆଜି ଖୋଲିଲା ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ

Related posts

ବରିଷ୍ଠଙ୍କୁ ଅଲୋଡା କରି କନିଷ୍ଠଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଉଛି ବିଜେପି

Ratnamani Moharana

ସ୍ଵାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ଏବେ ବଡ ସମସ୍ୟା, ସଚେତନ ରହିବାକୁ ପ୍ରକ୍ଷାତ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା

ENO Beuro

ଏବେବି କନ୍ଦଉଛି ପିଆଜ, ବଜାରରେ ପିଆଜ ଦର କେଜି ପିଛା ୪୫ଟଙ୍କା

ENO Beuro

Leave a Comment