• Home
  • News
  • ମାଡି ଆସୁଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ସାଗର’ !
News

ମାଡି ଆସୁଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ସାଗର’ !

ଝଡ ସମୟରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୬୫ ରୁ ୭୫ କି.ମି. ରହିବ

ମାଡି ଆସୁଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ସାଗର । କିଛିଦିନ ହେବ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ ଜନିତ ଝଡ଼ ତୋଫାନ ତାଣ୍ଡବ ଲୀଳା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଏବେ ପୁଣି ଏକ ବାତ୍ୟାର ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନାରେ କୁହାଯାଇଛି ଆରବ ସାଗରର ୟେମେନ୍‌ ବେଳାଭୂମିରେ ଏକ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଘନୀଭୂତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗୀୟମାନେ ଏହି ଝଡ଼ର ନାଁ ଦେଇଛନ୍ତି ‘ସାଗର’ । ଏହା ଏବେ ଗଲଫ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ର ଓମାନ ଆଡ଼କୁ ମୁହେଁଇଛି ।  ଏହି ଝଡ ଧୀରେଧୀରେ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଓ ପଶ୍ଚିମ-ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଝଡ ସମୟରେ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୬୫ ରୁ ୭୫ କି.ମି. ରହିବ । ଏହି ଝଡ ଧୀରେଧୀରେ ପଶ୍ଚିମ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ ।

ଏଥିପାଇଁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ୟ ଓ ଦକ୍ଷିଣ- ପଶ୍ଚିମ ଆରବ ସାଗର ଅଞ୍ଚଳକୁ ନ ଯିବାକୁ ସର୍ତକ କରାଯାଇଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗକୁ କୁହାଯାଇଛି, ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଜୋର ରହିବ । ଆଉ ତା’ପରେ ପଶ୍ଚିମ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ଆଡ଼କୁ ଏହି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ଗତି କରିବ। ଆଉ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ଦୁର୍ବଳ ହେବ ।

ତେବେ ଭାରତ ଉପରେ ଏହାର ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡିବନାହିଁ ।  ଗୁଜରାଟ ଉପକୂଳରେ ଦୁଇ ନମ୍ବର ବିପଦସଙ୍କେତ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏଥିରେ ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ ବୋଲି ଜାତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ମାଡି ଆସୁଛି ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ସାଗର’ ! sagar 1

ପଢନ୍ତୁ ;

ପ୍ରଥମ ଥର ଯୋଦ୍ଧା ଅବତାରରେ ନଜର ଆସିବେ ସନ୍ନି ଲିଓନ!

Related posts

ଆଲ୍‌ଜେରିଆ ସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ : ୧୦୦ ମୃତ ଆଶଙ୍କା

Krishna Kumar Manoj

ଜିଏସଟି (ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ସେବା କର ) ପରିସରରେ ମିଶିବ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦ

Krishna Kumar Manoj

ଘାଟିରୁ ୫୦୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିପଡିଲା ବସ୍ ,୨୩ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟ ଆଶଙ୍କା

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More