News

ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିପାରନ୍ତି ସରକାର : ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ

ଶିଶୁ ନିର୍ଯାତନା ଆଇନ ପକ୍ସୋରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ମୋଦି ସରକାର

୧୨ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମାନଙ୍କୁ ଏଣିକି ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଚଳିତ ପକ୍ସୋ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ଅଣାଯିବ । ବର୍ତମାନ ଏହି ଆଇନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୭ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଓ ସର୍ବାଧିକ ଆଜୀବନ ଜେଲ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ହେଲେ କାଠୁଆ ଓ ଉନ୍ନାଓ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଯେଭଳି ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ତାହାକୁ ଦେଖି ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।

ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିବେ ମୋଦି ସରକାର । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ନିର୍ଭୟାକାଣ୍ଡ ପରେ ୨୦୧୨ରେ ଅପରାଧ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରି ଧର୍ଷଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଠିକ ସେହିପରି ଶିଶୁ ନିର୍ଯାତନା ଆଇନ ପକ୍ସୋ-୨୦୧୨ରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଅତିରିକ୍ତ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ପିଏସ ନରସିଂହା । କେନ୍ଦ୍ର ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ସଚିବଙ୍କ ଏ ସଂପର୍କିତ ଏକ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ସେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଅଧ୍ୟାଦେଶ ଆଣିପାରନ୍ତି ସରକାର : ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ rape 2

ପଢନ୍ତୁ ;

ବହୁତ ଜଲଦି ପରଦାକୁ ଆସିବ ନୂତନ ଓଡିଆ ସିନେମା ‘୪ ଇଡିଟସ’

Related posts

ରାଜ ଠାକରେ: ଏବେ ଦେଶକୁ ମୋଦି ମୁକ୍ତ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି,ସବୁ ବିପକ୍ଷ ଦଳକୁ ଏକାଠି ହେବା ଦରକାର

ENO Beuro

ଓଡିଶା ହକି ବିଶ୍ଵକପ: ହକି ବିଶ୍ୱକପ ଅଫିସିଆଲ୍ ଓପନିଙ୍ଗ୍ ସଙ୍ଗୀତରେ ଏକାଠି ହେବେ ରହମାନ ,ଗୁଲଜାର

ENO Beuro

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ବୋଇଂ-୭୩୭ ବିମାନର ଅବତରଣ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More