LIFESTYLE

ନନ୍‌ଷ୍ଟିକ ପାତ୍ରରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି କି ? ସାବଧାନ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ

ପୁରାତନଯୁଗରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ମାଟିର ପାତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତେ ଘରେ ପ୍ରାୟ ନନ୍‌ଷ୍ଟିକ ପାତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନନ୍‌ଷ୍ଟିକ ପାତ୍ରରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ନକାରାତ୍ମକ କାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ-

ନନ୍‌ଷ୍ଟିକରୁ ବାହାରୁଥିବା  କେମିକାଲ ଦ୍ୱାରା ଥାଏରଏଡ଼ ଏବଂ କର୍କଟ ଭଳି ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଟେକ୍ଲୋନର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ, ଯାହା ଫଳରେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ତେବେ ନନ୍‌ଷ୍ଟିକ ପାତ୍ରକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ଖାଲି ଗରମ କରିବା ଉଚିତ ନୁହଁ।

ଏଥିରୁ ବାହାରି ଥିବା ବାଷ୍ପ ଶରୀର ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ୟୁନିର୍ଭସିଟି ଅଫ କାଲିଫର୍ନିଆର ରିପ୍ରଡ଼କ୍ଟିଭ ହେଲ୍‌ଥ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଏନଭାର୍ଣ୍ଣମେଣ୍ଟ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ମୁଖ୍ୟ ଡ଼ା.ଡ୍ରେସି ବୁଡ଼ରଫ।

ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି, ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରତି ଦିନ ନନ୍‌ଷ୍ଟିକ ପାତ୍ରରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଟେକେ୍‌୍ଲାନର ମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିଥାଏ।

ପ୍ରକୃତରେ ନନ୍‌ଷ୍ଟିକ ପାତ୍ରରେ ସିନେଥିକ୍‌ ନାମକ ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ପ୍ଳାଲିଟେଟ୍ରା ଫ୍ଲୁରୋଏଥଲିନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ । ଅଧିକ ଗରମ ହେଲେ ଏଥିରୁ ନିର୍ଗତ ହେଉଥିବା ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଯୌନଅକ୍ଷମତା ଏବଂ ହୃଦରୋଗର କାରଣ ପାଲଟିଥାଏ ।

ନନ୍‌ଷ୍ଟିକ ପାତ୍ରର ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ ଏଥିରୁ ଏକ କଳା ରଙ୍ଗର ଆସ୍ତରଣ ବାହାରିଥାଏ। ଏହା ଖାଦ୍ୟ ମିଶି ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଜାଣିରଖନ୍ତୁ କେଉଁ ପୁରୁଷକୁ ବିବାହ କରିବାଦ୍ଵାରା ଜୀବନରେ ସୁଖଶାନ୍ତି ଭଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ?

Related posts

ଖାଦ୍ୟରେ ସ୍ଵାଦ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରୁଥିବା ଏହି ପତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ

ENO Beuro

ଅନାମିକା ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ନିର୍ବନ୍ଧ ମୁଦିକୁ କାହିଁକି ପିନ୍ଧାଯାଏ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

ENO Beuro

ଅମ୍ଲ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ନିୟମିତ ଖାଆନ୍ତୁ ବାଇଗଣ

ENO Beuro

Leave a Comment